Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия "Журналист"

Пред Радио София - Славяна Сечкова, Александър Ботйов и Катрин Дишева за избора им да изучават "Журналистика"

Снимка: Даниел Ненчев

Славяна Сечкова, Александър Ботйов и Катрин Дишева са студенти по „Журналистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“, с профил „Култура“.

Пред Радио София те споделиха защо са избрали специалността и какво ги привлича в нея.

Катрин Дишева обича да пише, затова избира журналистиката.

„Аз пиша художествена литература и така да се каже мислех, че ще се прецакам с Българска филология, че ще намразя литературата заради тази специалност, реших да е нещо близко до нея и записах „Журналистика“, за което много се радвам, защото журналистиката обхваща толкова много сфери и можеш да научиш толкова неща от нея, че в последствие много ми хареса и като специалност, и като професия“, сподели Катрин.

За Славяна Сечкова изборът да учи „Журналистика“ е изненадал и самата нея.

„Взех спонтанно решение. Обикновено доста премислям нещата дълго преди това. Журналистиката дойде много неочаквано и аз реших да последвам този импулс. Обяснявам си го с това, че не съм човек на рутината. Трудно мога да си представя, че бих се занимавала само с едно единствено нещо и вероятно това ме е привлякло. Журналистиката дава възможност да се срещаш с различни хора, да минеш през най-различни теми. Сега, когато профилирам „Култура“, откривам това разнообразие, приближава ме до изкуството, което е моя страст“, каза Славяна.

При Александър изборът не е спонтанен. Той се е насочил към журналистиката още в гимназията.

„Занимавах се с писане в различни ежедневници, седмичници и информационни сайтове. Пътят ми вече беше предопределен да запиша „Журналистика“, но не защото трябва, а защото искам. Смятам, че образованието в България е подценено от много хора и недооценено. Ние можем да вземем много повече от това, което университета ни дава, стига да искаме. Стига да си намираме допълнителна литература, да си поставяме допълнителни задачи, защото никой преподавател не може да ти даде това, което ти сам можеш да поискаш и да вземеш. Така видях във Факултета по „Журналистика“ едно огромно разнообразие“, обясни Александър.

Споделят, че журналистиката е отговорност. Според тях съвсем скоро печатните медии може да изчезнат, тъй като са заменени от онлайн журналистиката.

Смятат, че социалните медии не могат да бъдат достоверен източник на информация, защото при тях липсва редакционна политика. Информацията там не е проверена и хората не трябва да й се доверяват.

Пред Радио София Катрин Дишева представи и дебютната си книга „Лунно цвете“, и даде първото си импровизирано интервю пред колегата си Славяна Сечкова.

Подробности за избора да станеш журналист, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40