Младежки подкаст канал се опитва да преведе гражданските организации на разбираем език. В последната си (засега) рубрика младежкият подкаст Канал 4 стартира с поредица от епизоди, които по лек и смилаем начин за младите хора се опитват да дадат отговор на въпроси, които голяма част от аудиторията си задава - какво е това неправителствена организация, с какво се занимават те, какъв е смисълът от тях, има ли начини, по които всеки млад човек може да се включи и да допринесе за позитивното развитие на обществото. Слоганът, който доминира в рубриката "Кои са те", е "Да направим този сектор разбираем". Подробностите от Ния Мишонова и Любомира Атанасова:
"Информацията за НПО сектора стига трудно до младите. НПО - това са хората, които ги правят. Каним хора от различни фондации, които да разкажат какво правят. Избрали сме 12 организации. За съжаление, дори някои от тях разчитат да стигнат до по-голяма публика само чрез случайни кампании и известни лица.
По-младите - това е възрастта, в която се формира гражданска позиция. Тя носи положителната програма, надгражда. Срещаме се с хора, успели да променят нещо. Стъпка по стъпка. Чрез примери най-лесно се смила от публиката. Имаме НПО в сектор образование, здравеопазване, които са ми любими. "Първите 3 минути" - те са за важността от първата помощ, за нуждата от повече дефибрилатори на обществени места. Или БОДК - за доброволното кръводаряване. Те споделят в епизодите актуалното си състояние, винаги насочваме с линкове хората, които искат да се включат.
Опитваме се да бъдем актуални в нашите социални мрежи, да влизаме в диалог със зрители и слушатели. Подкастът би бил полезен и за самите хора в НПО сектора. Основният им проблем е, че не знаят как да го представят на широка публика. Хората се влияят най-много от примери. Доверието и предразсъдъците са друг проблем. Хората са заблудени, че в НПО има много пари, които се използват с лична цел. Отчетите и прозрачността са най-лесните стъпки. Това, което бори предразсъдъците, е крайният ефект.
Имаме чувството, че самите НПО си поставят допълнителни предизвикателства. Лесно им е в пет тома да обяснят какво правят, докато на нас ни стигат и пет думи с един пример. Липсва им умение да се представят дори пред таргет аудиторията си."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..