Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 7 декември

Организират публична беседа "Транспортната бедност в един град"

Част от екипа на организаторите пред Радио София

Снимка: ФБ/За Земята

Сдружение “За земята“ организира публична беседа на 7 декември, на тема “Транспортната бедност в един град“.

Събеседници в предаването “Радиокафе“ бяха Драгомира Раева и Даниел Попов от екипа на сдружението.

Транспортната бедност е фактор, който засяга по различни начини всеки от нас, макар че дълго време в България за нея е мислено като за социален фактор, с определени услуги за по-уязвимите групи, поясни Даниел Попов.

По думите му, с развитието на европейските политики, бедността по отношение на двата най-големи фактора – енергетика и транспорт, се превърна в съществена и обсъждана тема, по която предстоят много важни реформи.

Важно е транспортът да бъде достъпен за всеки. Но се оказва сложно да се изведе дефиниция за транспортна бедност, но първи стъпки вече са направени с Европейския социален фонд, чиято основна цел е да компенсира щети върху уязвимите групи, както в енергийните, така и в транспортните им нужди. 

Според дефиницията, която те изработиха, транспортната бедност е затрудненост или неспособност на граждани, или домакинства да посрещнат разходите за частен, или обществен транспорт, ограничен, или липсващ достъп до транспортна услуга, изтъкна той.

Тази дефиниция от Европейския социален фонд (EСФ) е твърде недостатъчна, но е политическа основа за по-нататъшна работа, твърдят от сдружение „За земята“.

„Бях много заинетересован, когато преди година колеги от Европейската климатична фондация предложиха да финансират едно начално изследване на транспортната дейност в България, Словакия, Словения, Унгария, Румъния и Хърватска – аз се заех с частта за България“, сподели Даниел Попов. 

Изследването обхваща дефиницията за транспортна дейност, която придобива не само национален, но и регионален контекст, както и проверка на статистическите данни за състоянието й в България.

„Като разширим понятието, за което тепърва ще трябва да се приеме в България някаква работеща дефиниция, по което дори обсъждане не е започнало, макар да сме отправили предложение към Комисията за устойчива мобилност, то се отнася и до това колко дълго време пътуваме, дали това е адекватно на съвременния начин на живот, как се отразява на работоспособността, на усещането ни за удовлетвореност за услугата“, сподели Драгомира Раева. 

По думите й, за София, независимо дали можеш да си позволиш разходите за транспорт, за гориво за личния автомобил, транспортната бедност се отнася за всеки един и тя се изразява именно в това, че нямаме възможност да изберем всички възможни начини за придвижване в града.

„Особено темата, по която ние работим – да се придвижваш пеш, без затруднения, без ограничения и възможността да се придвижваш с велосипед, като транспортната бедност обхваща всички възрастови и социални групи, говорим и за деца, и за възрастни, и за много възрастни хора“, посочи Раева.

Тя уточни, че градският транспорт в столицата става все по-добър, услугите все по-добри.

В тази връзка е предложението в проект на Министерски съвет, публикувано преди 2 седмици, деца до 14-годишна възраст да пътуват безплатно с градски транспорт в цялата страна.

„Общественото обсъждане приключи на 28 ноември само с положителни мнения на гражданите, но тази мярка трябва да бъде гласувана в Министерски съвет , за да бъде одобрено предложението, но мотивацията е да се даде възможност на хората да облекчат бюджета си, избирайки градския транспорт“, подчерта Драгомира Раева.

Общината трябва да насърчи споделените пътувания, това трябва да бъде нейна политика и стремеж, да работи за свързани и безопасни велоалеи. Нужна е и информационно–рекламна кампания за градския транспорт, защото в момента той е добър", смятат от сдружение „За земята“. 

Дискусията за транспортната бедност в България е неформална и всеки желаещ е добре дошъл в четвъртък, 7 декември от 17 часа, на ул. “Миджур“ 12.

Още важни аспекти по темата, чуйте в разговора на Боян Бочев.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в разписанията на БДЖ заради смяната на времето

В нощта на 29 и 30 март при преминаването от зимно към лятно часово време всички влакове, които се движат след 3 часа, ще генерират виртуално закъснение от 60 минути. Поради тази причина ще бъдат нанесени корекции в разписанията на някои влакове и те ще заминат по-рано от начална гара. Влаковете, които ще бъдат пряко засегнати от промяната в часовото..

публикувано на 28.03.25 в 13:38
Снимки: Архив на Виктор Топалов

Фотоизложба показва 4 емблематични софийски булеварда отпреди век

Репродукции на 20 стари снимки и пощенски картички от първата половина на XX век ще представят 4 емблематични софийски булеварда: „Витоша“, „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария Луиза“ и „Цар Освободител“ в специална изложба, организирана от Виктор Топалов и One Gallery. "Реших да подходя по малко нестандартен начин този път и..

публикувано на 28.03.25 в 13:38
Зам.-кметът Михаил Ненов

Добрите практики на Бургас за развитие на творческите индустрии в общината

Предаването "Радиокафе“ днес излъчва от "Топлоцентрала", домакин на събитието CreaTech Summit , на което изключителни професионалисти от творческите индустрии в България и Европа, обсъждат различни идеи за по-добър живот - как да подобрим икономиката и да развиваме бъдещето си. Михаил Ненов - зам.-кмет на Община Бургас разказа пред..

публикувано на 28.03.25 в 13:04

В "Топлоцентрала" днес: Креативност и технологии в CreaTech Summit 2025

Третото издание на Createch Summit South East Europe 2025 се провежда днес в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Оттам на живо се провежда и част от "Радиокафе" с водещ Даниел Ненчев. Форумът за поредна година обединява креативните и технологичните индустрии в България и региона на Югоизточна Европа. Сред целите..

публикувано на 28.03.25 в 11:21

Разширяват учебната база на СУ "Д-р Петър Берон" в Перник

Учебната база на Средно училище с разширено изучаване на чужди езици "Д-р Петър Берон” в Перник ще бъде разширена, стана ясно на извънредно заседание на местния ОбС. Това ще позволи проблемът със сградния фонд да бъде решен и учебното заведение да премине на едносменен режим на обучение. През настоящата учебна година в училището се обучават 716 ученици..

публикувано на 28.03.25 в 10:14

В неделя врътваме стрелките на часовника с час напред

На 30 март - неделя, в 3 часа след полунощ преминаваме към лятно часово време. Тогава стрелките се преместват с 1 час напред. През 2019 Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа, но правителствата в държавите - членки сами решават дали да преминат към лятно или зимно часово време. Смяната на часовото време на..

публикувано на 28.03.25 в 08:01

Преваляванията са много вероятни, в София – до 13 градуса

Днес отново на много места ще има превалявания от дъжд. В следобедните часове ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и валежите ще бъдат придружени с гръмотевици. По-значителни по количество ще са в централните и северни райони от страната. Ще продължи да духа умерен, а в Дунавската равнина и временно силен вятър от изток-североизток...

публикувано на 28.03.25 в 07:15