Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското висше образование: профилната структура е близка до нуждите на работодателите

Снимка: Радио София
На 13-то издание на Националната рейтингова система за висшите учебни заведения 2023 г. бяха представени най-пълните достъпни данни за висшите училища в България. Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели. Подробности по темата разказа Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт "Отворено общество - София".

По думите му българското висше образование се намира в процес на позитивно развитие.

"Виждаме по-добра реализация на завършилите на пазара на труда. Можем да заключим, че профилната структура на българското висше образование се доближава до нуждите на работодателите. В по-голяма степен, отколкото е била ситуацията преди десетина години", сподели той.  

Освен това отбеляза, че това е един от резултатите от съществуването на рейтинговата система и това, че тя се използва при формирането на публични политики.

"Другата положителна тенденция е свързана с увеличаването на чуждестранните студенти в България. За десетина години този дял се е увеличил два пъти - от 4 на 8 %. По този показател България е достигнала средните нива на ЕС и е първенец на Балканите. България е държавата с най-много чуждестранни студенти като дял от всички останали студенти на Балканския полуостров", отбеляза Стойчев.  

Той посочи, че ако искаме тази тенденция да продължи в бъдещето, трябва България да направи две промени:

·  Да се разнообразят професионалните направления за привличане на студени;

·  Да се разнообразят местата в света, от които се привличат чуждестранни студенти;

·  Повишаване на броя на научните публикации на българските учени;

 Стойчев отбеляза, че привличаме по-малко студенти, отколкото изпращаме и имаме отрицателен баланс по отнощение на движението на студентите.

"Проблемът в нашето висше образование е, че то е твърде фрагментирано. На прекалено много места се предлага висше образование в България. Полвината от студентите учат в девет висши училища. В останалите 42 учат останалата половина. Ние имаме висши училища с под 100 студента, което не създава условия за пълноценен студентски живот", каза той.

Повече подробности можете да научите в звуковия файл

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други пообни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22