"PISA е един инструмент, който показва как държавите се справят с това, да подготвят учениците си най-общо казано за живота. Да развият у тях тези умения, които ще им трябват след като завършат училище. Това са умения като критическо мислене, аналитично мислене, умението да разпознаваш фалшиви новини. Това е умение на 21 век, което е много ключово и е в тези умения, които PISA измерва", сподели тя.
PISA се провежда на всеки три години, но заради ковид пандемията тазгодишното издание е било отложено с една година. Учениците, които участват в изследването са на възраст 15 години. Те решават задачи от три области - математическа грамотност, четивна грамотност и грамотност в областта на природните науки.
"Да можеш да четеш е базовата грамотност. В PISA говорим за функционална грамотност, което означава умението да можеш да извлечеш информация от текст, когато го четеш", каза Йорданова.
По думите й основният резултат от тази година е, че повече от половината от българските ученици са функционално неграмотни по математика и четивна грамотност.
"Това значи, че нямат елементарни умения за 21 век. PISA е много полезен инструмент точно за това, да покаже в каква посока може да тръгне една държава. През годините сме виждали успешни примери на държави, които са реформирали системите си, а именно стъпвайки на данните от PISA", сподели Йорданова. И добави:
"За мен първата стъпка е да се предприемат непопулярни решения, които ще предизвикат голям дискомфорт в много хора от системата. Те в крайна сметка трябва да бъдат направени в името на българските ученици, както и в името на държавата ни. Тези ученици, които сега са функционално неграмотни след три години ще гласуват на избори. Това са хората, които ще живеят в нашето общество, ще шофират по пътищата, ще влязат на пазара на труда. Това са хората, с които бизнесът ще разполага. Това не е оценка на учениците, това са следствия за цялата страна и за цялото ни общество."
В момента Министерство на образованието и науката е започнало да работи в няколко посоки, като една от тях е промяна на системата за оценяване. Йорданова посочи, че трябва да се извърши цялостна реформа на учебните програми и начина, по който се обучават учителите.
"Българската система е изключително централизирана. Всички минават през едно и също нещо, по едно и също време по един и същ начин и това не стимулира развитието на интересите на учениците", отбеляза Йорданова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..