Вечери посветена на Анри Матис и Сандро Ботичели – рисуване, дискусии и история. Ани Петрова, художник и Вяра Йорданова, арт терапевт, за идеята си:
"Форматът ни доставя огромно удоволствие. Първо е лекция, разглеждаме и анализираме картини. След този първи час започва едно рисуване - хората тръгват от картините, за да направят нещо свое. Третата е най-забавната, арт-терапевтичната част. Когато погледнеш на един проблем по смешен начин няма как да го върнеш в сериозното.
Нямаме конкретни стъпки, хората си избират някакъв детайл от картината. Предлагаме нещо "като за наши хора" - мислещи като нас. Основата на арт-терапията е изкуството - най-естественият път към душата на човек. Тя дава пълната свобода да достигнеш до другия чрез изкуство.
Обърнати сме навътре в себе си. Мистерията никога нищо не означава. Развоят на събитията е естествен, хората не знаят какво следва. Ние сме балансиран екип, жонглираме с ненатрапчиви прийоми, целите ни са хората да се усещат специални и затова не са повече от 10. Всеки рисува по свой собствен начин.
Избираме художниците първо като най-любимите ни, после идват групи хора, които търсят определен художник, Дали е сред най-търсените, Фрида Кало - също. Всичко разказваме - за семействата им, за личния им живот, за неизвестните и известните картини. Не сме скочили до Микеланджело и Да Винчи.
С Ботичели скачаме на високо - по негово време голям политик се е смятал този, който внася най-много изкуство в града. Говорим и за меценатската дейност на Медичите. Ботичели е преоткрит три века по-късно. Акцентът е върху човека, авторът е рамката.
Ще правим вечери и за съвременни, живи български художници - те ходят сред нас и могат да бъдат видени и пипнати."
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..