Прожекции на късо кино за дълъг размисъл в навечерието на Коледните и Новогодишни празници.
За инициативата разказват в предаването „Радиокафе“ Галина Георгиева, режисьор на късометражния филм "Кокичета в края на влака" и Юлиан Спасов, основател на проекта "Кинематограф".
Известно е, че късометражното кино разказва истински и въздйстващи истории в динамика – всичко се случва в рамките на 15-20 минути, а не на час и половина или два, както в пълнометражните продукции. Една специална селекция от такива филми предлагат редакторите от платформата “Кинематограф“, озаглавена “Best Of 23“.
“Изминаващата 2023 година е най-силната откакто „Кинематограф“ съществува. Тя е първата година след Covid пандемият, в която нещата се обърнаха. Годината е много силна не само като брой осъществени събития, но и кампании, една от които е "Пътуващо кино", която беше много мащабна и която за пръв път осъществяваме. Посетени бяха 15 български града и малки населени места, в рамките на половин месец“, посочи Юлиан Спасов.
"Кината бяха пълни и за много хора това беше първа среща с късометражното кино", допълни още Спасов. По думите му, забелязва се и позитивна промяна в нагласите на публиката към открити мероприятия и фестивали.
На 13 декември, в Клуб на пътешественика ще бъде представена програмата "Best Of 23" – късо кино с истории, посветено на определени региони, теми за пътешествия и екстремни спортове.
„От 5 години организираме линия от събития, ексклузивна само за там, никъде другаде този формат не го представяме. Това е една специализирана селекция, макар да сме се постарали тя да е пълноценна за всеки“, поясни Юлиан Спасов.
По думите му в „Best Of 23“ е включено най-доброто, представено в клуба тази година, а преценката кое е най-добро се базира на вота на публиката, уточни още той.
"Темите, включени в подбора от филми тази година, са Иран, Северна Корея, като региони и изкуства по света, една уникална програма, в която пътешестваме чрез занаяти и неща, които не сме и подозирали, че хората могат да превърнат в изкуство", подчерта Спасов.
Програма "Гора" е сбор от 8 филма, която предхожда тази прожекция и ще се състои тази вечер. Към нея също има огромен интерес и билетите са вече разпродадени, съобщават организаторите.
Освен филмови пътешествия до Иран и Северна Корея, програмата включва филми от Франция, Испания, САЩ, Канада, Сърбия.
Защо “Утопия - късо кино за дълъг размисъл?“
"Жанровете утопия – дистопия, поначало предизвикват размисъл, освен това късото кино отдавна се занимава с тази тема. Дистопиите са обект на изследване на много автори, но колкото и да се изследва тази тема, намираме и нови начини да я погледнем, което я прави една много сериозна тема, а филмите навлизат в дълбоки води по множество въпроси", разкриват от „Кинематограф“.
Галина Георгиева за филма „Кокичета в края на влака":
„Кокичетата се превърнаха в основна метафора за филма, те са първите пролетни цветя. Те не просто идват първи, но и успяват да пробият тежката покривка на снега. За мен силата на кокичетата беше важна и се превърна в образ“, посочи тя и поясни, че във филма не става дума за сняг, а кокичетата са образ и източник на енергия. Идеята е, че те са символ на нещо, което тепърва предстои, на новото, на надеждата, уточни режисьорът.
Музиката на филма е на Мира Искърова. Участват актьорите Илиана Коджабашева и Велислав Павлов, Ани Вълчанова, Иван Савов.
Чуйте още аспекти в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..