Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) организира Встъпителна конференция за кметовете и председатели на общински съвети за мандат 2023 – 2027 г.
Такова събитие за трети път се осъществява още преди края на календарната година, в която са проведени местни избори.
Днешният форум се провежда с участието на председателя на 49-ото Народно събрание Росен Желязков, премиера акад. Николай Денков, министърът на регионалното развитие и благоустройство и представители на всичките 265 български общини.
„Искаме да подкрепим новоизбраните членове на общинските съвети, както и кметовете, да им вдъхнем увереност, че каквито и предизвикателства да стоят пред нас, ще се справим – отбеляза пред БНР-Радио София Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. – Целта ни е да набележим най-належащите краткосрочни задачи, но и да погледнем по-далеч в 4-годишния мандат.
Очакваме до края на годината да бъде приет държавния бюджет и от януари да започнем да работим по общинските.“
По думите на Георгиева, за 2024 г. общините ще стартират проекти, за които вече имаме одобрено европейско финансиране. Централните администрации трябва да обявят условията да се пристъпи към избор на изпълнители.
Досега се прилагаха 12 програми с европейско финансиране с различни правила и министерства. Сега общините вече имат и очаквания за средства от Плана за възстановяване и устойчивост.
„За първи път очакваме да имаме достъп и до инвестиционен ресурс през националния бюджет“, подчерта още Георгиева и посочи, че сред първостепенните приоритети, залегнали и в проектите, са ремонти и ново строителство на училищни сгради и детски градини, улично осветление, домовете за възрастни хора.
В настоящия мандат в съветите има 5053-ма общински съветници от 257 различни групи, включително и много местни коалиции, допълни изпълнителен директор наНСОРБ.
„Общинските съвети са „шарени“, но това не е новост за нас. Много от общините доказаха, че могат да работят и така. В местната власт хората се прагматици и по-лесно могат да взема решения в името на подобряването на средата за живот.“
Георгиева изтъкна, че от държавата общините очакват да се даде възможност за повече гъвкавост на местните управления и по-голяма финансова самостоятелност.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..