Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание.
Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората.
Изследването, публикувано в първия брой на сп. "Nature Reviews Biodiversity", показва, че концепцията за приноса на природата в нашето ежедневие и икономика е приета от науката, бизнеса и политиката. Но според нея защитата на дадено местообитание или екосистема автоматично би запазила ползите от природата, на които разчитаме в нашия живот.
От голямо значение са също животинските видове, многобройните роли, които те играят за това да получим съответната екосистемна услуга.
От 18-те категории ползи, определени от Междуправителствената платформа за биоразнообразие и екосистемни услуги (IPBES), изследването установи, че най-малко 12 се поддържат пряко от дивата природа.
Те варират от материални – като храна, вода, поминък от риба или дивеч – до нематериални, като екотуризъм, рехабилитация и чувство на удоволствие от досега с природата.
Учените напомнят, че заобикалящата ни среда има също и критична роля в регулирането на процесите в екосистемите.
Едни от най-важните сред тях са: контрол на отношенията между хищници и плячка, опрашване на растенията, разпръскване на семена, както и намаляване на риска от различни заболявания.
Според последният доклад “Жива планета“ на WWF наблюдаваните популации на гръбначни животни са се свили средно със 73% от 1970 г. насам, коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF България. Според нея, тези цифри демонстрират загуба на генетично разнообразие, което отслабва устойчивостта на дивата природа срещу изменението на климата, болестите и загубата на местообитания.
Намаляването на броя на отделните животни или растения може да разстрои цели екосистеми, което да генерира неприятни последици за хората и икономиките.
По темата разговаряхме с Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF.
"Както знаете, абсолютно всички ние дишаме. Но като цяло единствените, които превръщат въглеродния двуокис в кислород, от който всички останали живи организми имат нужда, са зелените растения, които съдържат хлорофил.
Това е една елементарно представена екосистемна услуга – тоест, колкото повече зелени растения има, толкова повече въздухът ще бъде пречистен и ще има повече кислород в него, от който ние всички имаме нужда, за да живеем", посочи той.
Еко системата е в много крехък баланс, природата като цяло има доста добри способности на възстановяване, но и те имат някакъв лимит, подчерта Дуцов.
6 от споменатите вече 18 категории екисистемни услуги, са така наречените емоционални такива. Например, хората са склонни да платят много повече, когато ходят на почивка, ако през прозореца си виждат море или гора, отколкото бетонен пейзаж, биха предпочели да почиват на места, където има чиста природа и чисто море.
Как защитените територии допринасят за опазването на екосистемните услуги и какви са предизвикателствата пред тяхното управление - чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..
Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..