Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ива, която говори с животните..." - книга, която говори с децата

Пред Радио София, авторът Габриела Рогелова

Снимки: Личен архив

В предаването  "Радиокафе" представяме детската книга  "Ива, която говори с животните. Една различна Нова година" с автор Габриела Рогелова (Багриела Смела). Илюстрациите са дело на Ина Кьорова.

Ива е обикновено момиче, но има чудната дарба да говори с животните. Тя е главната героиня на едно истинско приключение в навечерието на Нова година. Изключително развълнувана е за празненството, което предстои, за гостите и фойерверките. Точно тогава животните решават да и споделят, че фойерверките са нещо доста опасно и страшно за тях. Ива е много изненадана да научи това и решава, че ще направи всичко възможно да помогне на нейните любими животни.

„Идеята за този сюжет се зароди преди 4 години, когато ние празнувахме Нова година в едно българско селце и разбрахме, че колкото и да ни харесва зарята, всъщност вредим на природата, към която се стремим, отивайки на такова хубаво място.  И решехме да не използваме фойерверки, а в моята глава се заиграх с този сюжет, споделя авторът Габриела Рогелова (Багриела Смела). - В процеса на създаването ѝ, започнах да мисля за всички други персонажи, които говорят с животни, като Доктор Дулитъл, Доктор Ох, боли." 

Самата Габриела също има четириног приятел – кучето Дори, за което казва, че е най-прекрасното на света. 

"Да, тя дойде в живота ни и абсолютно го направи много по-хубав, не знам как да обясня на хората, колко много стойност внасят животните вкъщи. Тя не е просто част от нашето семейство – подписваме я на всички коледни картички, на всички снимки я слагаме до нас, дори посвещението в началото на книгата е отправено и към нея“, отбелязва Багриела Смела.


Писателката споделя, че много емоционален момент за нея е този, в който е споделила част от книгата със своя малък син.

"Искам да добавя и това, че книгата е доста различна, нещо което коментираме и с хората, когато получавам обратна връзка. Много хора ми пишат в лични съобщения, че се радват, че книгата опростява различни концепции за децата, но не ги подценява. Използвам език, богат на думи, не бягам от сложните, освен това съм психолог по образование със страст към науката, много изследвания показват, че колкото по-богат речник чуват децата около себе си, колкото повече лексика има около тях, толкова повече се благоприятства тяхното развитие", изтъкна тя.

По думите ѝ, посланието, което оставя книгата, е да живеем по-балансирано и да нямаме осъдително отношение.

„Исках да разкажа историята с думи, но ми трябваше илюстратор, който да я разкаже и чрез илюстрациите си. Исках, когато тази книга се разгърне, дори и ако никой не може да прочете думите, децата пак да разберат за какво става дума“, разкрива Габриела Рогелова..

В началото изданието е замислено с идея илюстратор да е съпругът ѝ, но по ред причини това не се осъществява.

„През цялото време моето желание беше да намеря някого, с когото да имам усещането, че сме близки и да се сработим. Когато открих Ина беше просто великолепно, затова и настоявах двете да стоим равностойно написани на корицата, като автори – аз разказах книгата с думи, а тя с илюстрации", споделя писателката.

Редактор на книгата е Мила Вълкова.

Чуйте още какво разказа Багриела Смела в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00