Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурс търси гледната точка на младежите за "Най-добрия успял човек, когото познавам"

Деница Давидкова

Националният ученически конкурс видеоистория за “Най-добрият успял човек, когото познавам" е част от поредица от инициативи свързани в върховенството на правото и правовата държава. Ние винаги говорим за тези две понятия, но не и за спазването на правилата, тъй като за правилата винаги трябва да имаме едно наум и да ги подлагаме на съмнение, но конституцията е нещо съвсем различно, сподели Деница Давидкова  - експерт Развитие на общност от Сдружение за споделено учене “ЕЛА“, което е организатор на конкурса.

Тя разкри, че често провеждат различни конкурси, тъй като това мотивира децата, но подобен организират за първи път.
Конкурсът е втората стъпка, първата е проведеното мотивационно събитие в началото на учебната година с младежи 8-12 клас, на което са поканени мотиватори, които те наистина много харесват, като Керана, Георги Ненов, Богомил Йорданов, Биляна Борисова.

"Когато се изправим пред учениците и им говорим, че трябва да спазваме закона, реакцията е, че повечето хора покрай тях не го спазват. За понятието “успял човек“ те веднага дават примери за човек, който е успял без да спазва закона - споделя Давидкова. - На това начално мотивиращо събитие искахме да покажем хора, които са успели. Някои от тях са минали през трудности спрямо закона, но са стигнали до място, от което от собствен опит могат да говорят - кое би било по-добре за човек и по-стабилно за неговото бъдеще. Децата бяха много заинтригувани и задаваха много въпроси."

По думите ѝ, с настоящия конкурс отново се търси пресечната точка между закон и успех.

„Цялата инициатива е планирана в няколко стъпки, които да се надграждат, като след този конкурс се предвижда следващ, по-философски - за есе. Краят се предвижда през лятото с един общ лагер с около 25 ученици, подбрани чрез тези конкурси, които заедно с мотиваторите ще могат да надграждат желанието си да бъдат агенти на промяната в техните ученически общности“, подчерта Деница Давидкова.

Тя обясни, че в самата обява на конкурса има няколко насочващи въпроса, целящи да помогнат на участниците да разгърнат своята идея. Конкурсът се пуска сега, за да могат учениците да използват празничните дни и зимната ваканция. Материалите трябва да се изпратят до 3 януари 2024 година. Задължителни примери за успял или добър човек няма, но провокативното е къде ще намерят съвпадението на тези понятия, в тяхната гледна точка, за тях самите и по какъв начин ще го представят , разкриват организаторите.

В разговора ще чуете и коментар на резултатите за българските ученици от теста на PISA на Деница Давидкова.

Чуйте повече в  звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36