100 години от рождението на художничката Магда Абазова отбелязва Националната галерия "Квадрат 500" с юбилейна изложба до 10 март 2024 година.
Магда Абазова е удостоена с националната награда за живопис “Захари Зограф“ през 2008 година и с орден „Кирил и Методий“III степен от Съюза на българските художници. Тя бива определяна като мощна, безкомпромисна и многообразна в творчеството си, но то остава някак встрани от вниманието на публиката през годините, въпреки че участва в общи художествени изложби, още от средата на 20. век. Възпитаничка е в класа по живопис на проф. Дечко Узунов.
Събеседник в предаването „Радиокафе“ е кураторът на експозицията Надежда Джакова.
Магда Абазова е добре позната на колеги, професионалисти, изкуствоведи, художници, кръг от приятели-съмишленици, но като чели винаги е оставала в страни от шуменето около името ѝ, имала е ясни позиции в изкуството си, но е била и затворена в себе си, посочи кураторът.
Характерен за нейните картини е цветът, изследването на червеното, синьото, същевременно е много експериментиращ автор, сменя с лекота стилове, насоки и направления.
„В творчеството ѝ има цикличност, с която експериментира и преосмисля това, което прави. Тя е автор, който търси, няма за цел да бъде различна, но е факт, че е такава, допълва Надежда Джакова.
Магда Абазова работи във всички основни жанрове – портрет, интериор, натюрморт.
Самата художничка казва, че за нея живописта не е разказ, а изказ, че абстракцията ѝ дава свобода, че с произведенията си не разказва случки, нито сюжети, а състояния, настроения и преживявания, преминаващи през нея, твърди, че не противопоставя двата подхода – реалистичния и абстрактния, а само ги разграничава.
Една от общите тематични изложби, в които е участвала, е „Ястребино“, там представя фигуративни картини, които разказват. Абазова изобразява пламък, стигайки почти до пълна абстракция, засилва усещането чрез цвета и противопоставянето на контраста. Тя е наречена още "аристократ на българската живопис", “майка на новото изкуство“ – сравнения, които определя като празни приказки в сравнение с останалите наши класици, за които казва, че са пример, какъвто тя не е..
Хората които са я познавали, казват за нея, че е скромен, затворен и удохотворен човек – колкото разкриваща се чрез изкуството си, толкова недостъпна и потайна.
Изложбата, посветена на Магда Абазова, се намира в 4-та, 5-а и 6-а зала на Националната галерия „Квадрат 500“. Влизайки, в посетителя ще се породи усещането, че влиза в специална експозиция, веднага прави впечатление силата на цвета, пространствата са разделени в 3 основни цвята – червено, тъмно синьо и светлосиньо, дизайнерското решение на художничката Светлана Мирчева, която в творчеството си има нещо общо с Магда Абазова.
Експозицията представа “Избрано“ от творчеството на Магда Абазова, произведенията са предоставени от фонда на Националната галерия, която притежава 16 от тях, дарени от Магда Абазова през 2000 година, от СГХГ и галериите в страната.
Изложбата ще продължи до 10 март 2024, като се очаква и издаването на каталог, който също е част от нея.
Още подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова с куратора Надежда Джакова в звуковия файл.
Снимка: Любомир Ковачев
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..