Националният природо-научен музей (НПМ- БАН) и фондация "Биоразнообразие" откриха първата образователна bioXcape стая, в подземните помещения на Царската градина в София.
Гост в предаването „“Радиокафе“ беше Ния Тошкова - асистент и зоолог в НПМ при БАН и докторант в Института по биоразнообразие, екосистеми и изследвания, която разказа интересната предистория на иновацията, свързана с едно откритие .
“В стаята искахме да изградим един събирателен образ на много учени, защото информацията, която сме събрали в нея, не е изградена само от един учен. В науката се изискват усилията на много учени и много години да изминат, докато се стигне до нивото, на което стъпваме сега“, посочи Ния Тошева и допълни, че този събирателен образ би следвало да бъде свързан и с историята на музея.
“Когато обсъждахме концепцията с колегите от “Биоразнообразие“, решихме, че това може да е изчезнал учен, който е изградил нещо до някаква степен, но сега няма кой да го продължи, което много често е реална ситуация. Много често в нашите среди един човек е бил движещата сила и когато той липсва, делото му остава недовършено. Така че символиката в стаята е това“, поясни тя.
Вдъхновението - д-р Ирма Желязкова, Боян Петров.
„Искахме да съчетаем много неща в образа на този учен. Ирма е името на един тайфун, природно бедствие. Тя тръгва с лодка сама, да изследва неизследвани острови, за които се предполага, че до 20-30 години ще бъдат на дъното на океана, макар че биоразнообразието не е описано. С потъването им могат да изчезнат много видове, за които дори да не знаем, че са съществували, особено на ниво безгръбначни, там, където имаме все още много неоткрити видове“, поясни Ния Тошкова.
Ирма изследва влиянието на климатичните промени върху биологичните видове, а нейното изчезване се случва през 1980 година.
От години Ния мечтае за интерактивна образователна изложба. Когато от фондация „Биоразнообразие“ я включват в свой проект като млад посланик за климатичните промени, тя описва концепцията си за създаването на био ескейп стая, за която веднага среща подкрепа и одобрение и инициативата е подета. От страна на музея, Тошкова е основният учен, заедно с палеонтолога Владимир Николов.
BioXcape стаята се опитва да представи не само сегашните промени, но и това, което се е случвало в миналото на земята.
“В момента се намираме в едно масово измиране на биоразнообразието, но това не е нетипично, случвали се е и преди“, подчерта Ния Тошкова.
За да влезеш в BioXcape стаята не се изискват предварителни познания. В основата на всяка Xcape стая, е лимитът на времето, тъй като влезлите формират отбор между 2 до 5 човека, които имат определено време да се справят със загадките в стаята.
“Хората се потапят в един нов свят, нова реалност, в нашия случай в подземието на музея, където буквално се потапяш под земята, затваря се вратата и имаш ограниченото време да се справиш с всички неща и да избягаш“, обясни асистент Ния Тошкова.
"Преживяването има огромен елемент на неизвестност и напрежение. Идеята е да имаш нови усещания в теми като климатични промени, биоразнообразие, загуба на биоразнообразие, които ще усетиш много добре, особено ако има една красива история зад тях", каза още тя.
"Участието в отборните игри в ескейп стая, няма за цел само да научи на определени факти, които може би повечето хора знаят, като климатичните промени и загубата на местообитания, замърсяване, уверичаваща се човешка популация, но и знанието как да предотвратим тези процеси, би довело до чудесно бъдеще за самите нас", изтъкна Тошкова.
По думите й, в ескейп стаята освен, че научаваш определени факти, изграждаш умения - да комуникираш правилно, да си сътрудничиш с хората и да изграждаш общи цели, точно тези меки умения са изключително важна част за успешното изиграване на игрите. Те могат да бъдат и обучителни, а това прави ескейп стаята подходяща за малки и големи.
Чуйте още аспекти в разговора на Гергана Пейкова.
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..