Създаването на редовно правителство и постигането на прагматична коалиция е най-важното вътрешно-политическо събитие на 2023 година. Следващото е конституционната промяна – трудно упражнение по самоуправление, което не е по силите на всяко Народно събрание.
Това коментира пред БНР-Радио София политологът Любомир Стефанов, преподавател в НБУ:
„Политиците от мнозинството най-сетно откриват старата житейска формула, че не ти трябва закалена стомана, за да блъскаш по стената, а трябва гъвкава, която позволява адаптиране според момента, т.е. политическа далновидност и прагматизъм.“
Според политолога, сега се очаква актът с конституционните промени да отпуши процес, да постави началото за възвръщане доверието на българина към държавността.
„Избори до дупка за никого не работят, на никого не помагат. Големите актуални цели за целите на обществото за целия преход към политическо демократично самоуправление.“
Стефанов смята, че президентът Румен Радев се е върнал в руслото на неговите правомощия, а Бойко Борисов ще остане в политиката, докогато той прецени – засега е незаобиколим фактор.
Колкото събитията от последните дни, според Стефанов Паметникът на съветската армия (ПСА) си отива там, където му е мястото. Демонтажът му едва ли ще се отрази на коалицията. Дори протестът в парламента не стигна по-далеч от дребни вандалски прояви.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..