През 2020 година на официална церемония на „Дондуков“ 2, президентът на Република България Румен Радев, връчи почетния знак на държавния глава на трима дейци в областта на науката, изкуството и културата. Сред отличените беше и акад. Александър Балкански.
Тогава президентът отбеляза, че Балкански е изградил уникална българска школа в цирковото изкуство, която съчетава риск с бляскав спектакъл.
Припомняме това, защото успехите на българските артисти от Академичен цирк “Балкански“ продължават да ни радват.
Наскоро Детското трио "Балкански" спечели златната статуетка на втория фестивал за млади циркови таланти в Рим. Прекрасната новина бе акцент в разговора с Александър Балкански-син, арт директор на цирка, в предаването „Радиокафе“.
„Тримата отличени млади артисти – Тициано, Мари и Натали, са възпитаници на Образователна академия “Балкански“ – 2-ри випуск. До момента имаме три випуска, но трябва да подчертая, че академията започна да работи, благодарение на програми, финансирани от Национален фонд “Култура“. Дотогава тя беше създадена, съществуваше, но дейността ѝ не беше разгърната в такъв мащаб“, посочи Балкански-младши.
Той допълни, че Образователната академия има потенциал да прави и създава много по-големи неща, но всичко зависи от средствата и наемането на педагози, артисти и хореографи.
„Основната фигура в академията е акад. Балкански, защото ние ползваме него като човек, който е учител, педагог, който координира всичко. Той е „мозъкът“ на цялата дейност на академията“, изтъкна Балкански-син.
Тициано, Мари и Натали са децата на Николай Балкански, брат на Александър.
„По принцип ние не бяхме предвидили те да бъдат част от Образователната академия, но докато посещаваха репетициите на другите артисти и виждаха как те се занимават, имаха и елементарна циркова подготовка, тъй като изпълняваха няколко номера в нашата програма. Доказаха, че имат данни, положихме усилия и на шега стана нещо доста сериозно, но знаете, че децата, когато са добре мотивирани и амбицирани, правят чудеса. И това се случи“, посочи Александър Балкански-син.
Той разказа, че хората, които създават фестивала в Рим от 20 години правят фестивала в Латина, който е нещо като огледален фестивал на Монте Карло, само че се провежда в Италия, не в Монако.
„Организаторите решиха да направят един отделен фестивал, който да е изцяло за млади таланти – Младежки цирков фестивал. Дейността на младите хора, които току-що прохождат в цирковото изкуство, е коренно различен от тази на вече утвърдени циркови артисти. За нашите неща, участници в този фестивал, беше доста трудно. И в най-големите си мечти и амбиции не сме си представяли, че те ще спечелят Златната награда“, твърди Балкански-син.
„Ако спектакълът трябваше да бъде един, щеше да надхвърли 4 часа, но бяха два спектакъла и над 40 участници. Голяма част от тях, с изключение на нашите деца, бяха професионални циркови артисти, които се занимават с това изкуство от много години, печелили са награди от най-различни фестивали и са представяли своите номера на световни циркови манежи“, твърди арт директорът на цирка.
Журито на фестивала е било съставено от високо уважавани личности в цирковото изкуство и в арт средите изобщо.
„Журитата бяха две – едното беше съставено изцяло от журналисти, общественици, продуценти в телевизионни, театрални и оперни спектакли, второто беше от изтъкнати циркови деятели, хора с дългогодишен опит в създаването на циркови спектакли, циркови режисьори, уточни той.
Възпитаниците на Образователната академия "Балкански", са получили специалното отличие на д-р Ален Фрер, връчена от техническия директор Томи Кардарели - награда, която не само признава уникалния млад талант, но е виза по пътя към Младежкия цирков фестивал в Монте Карло, каза още Балкански-син.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
19-годишен младеж е пострадал при катастрофа между джип и кола на столичния площад "Орлов мост". Инцидентът е станал снощи между 22:30 и 23 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ. Момчето е с контузия на главата и съмнение за комоцио. Спешен екип го е закарал във ВМА. Снимки: Велизар Чакалов, Facebook група..
В предаването "Радиокафе" отново поставяме акцент върху темата за колоезденето, като алтернативен начин на придвижване в града. Поводът е премиерната прожекция в България на филма „Двигателят в нас“ (The Engine Inside), която се организира от сдружение "За Земята" и Tumba Solutions. Събитието е част от работата на "За Земята" за чист..
Илюстрейшън стейшън е "изобретение" на артиста Албена Лимони . Тя решава да създаде тази инициатива, чрез която да събере общност от илюстратори , които на неформални срещи да обсъждат интересни за тях теми и да се вдъхновяват един друг. Третата подобна среща бе посветена на комикса. Специални гости бяха Антон Стайков, Анани Борисов и..
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..