Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За трета поредна година раздават наградите "Златен Шиши" за вредна журналистика

Снимка: Сдружение "За граждански прояви – Клин"

За трета поредна година Сдружение „За граждански прояви – Клин“  раздава наградите „Златен Шиши“ за лоша и вредна журналистика в България. Номинираните материали трябва да са публикувани в периода 7 декември 2022 г. – 8 декември 2023 година.

Наградите се връчват в 6 категории:

- Абсурдно заглавие
- Вреден коментар
- Беззъбо интервю
- Безумен материал
- Отблъскващ материал
- Цялостен принос

Зад конкурса стоят имената на фотожурналиста Евгени Димитров и журналиста Калоян Константинов.

„Няма медия в България, освен може би, малките медии като нашата, в които да няма някакъв вид цензура. Въпросът е по какви теми и до каква степен. Самоцензурата е начин на мислене. Едните такива са т.нар. проруски медии, ако вземем контекста на войната в Украйна – на тях не може да им се вярва. От друга страна са т.нар. прозападни медии – там почти никога няма да видиш нищо хубаво за Русия, нищо лошо за ролята на САЩ и Запада в конфликтите по света“, обясни Калоян Константинов.

Той добави, че в журито са едни от най-авторитетните журналисти в България. Финалните резултати в конкурса ще бъдат обявени през януари 2024 г.

Антинаградите не са единствената инициатива за Калоян Константинов и Евгени Димитров. Наскоро те се завърнаха от дълго пътешествие по света, в което заснемат над 30 научни станции и платформи, които са част от Европейската мрежа за дългосрочни екосистеми и научни изследвания.

„Такова пътуване не съм имал никога досега – 22 държави за 6 месеца, свързано със снимане на учени, на природа и научни станции. Всичко, което е изключително интересно, зареждащо, обогати много мирогледа ми“, каза Евгени Димитров.

Подробности за двете инициативи на фотожурналиста Евгени Димитров и журналиста Калоян Константинов, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Димитров

Каракачаните не мислят за почивка

Атанас Димитров е от каракачански род и ни представя събора, който започва на обяд тук: "За каракачаните има немалко изследвания, спорни моменти, но няма много писмени сведения. Разчита се на фолклора, песните, които пеят. Един гръцки автор е записал 630 песни в България, повече, отколкото е записал в Гърция. Те запазват фолклора си за да запазят..

публикувано на 18.08.24 в 11:11
Самоков

Ходете в Боровец, спрете в Самоков

Кметът на Самоков Ангел Джоргов представя събитията покрай празника на града - 21 август и не пропуска да говори и за спортните традиции на града, и за красивите места около Самоков: "Храмът "Бельова църква" е построен върху храм от 4 век, в 12 век е възстановен от Бельо, чиито имоти са били наоколо. От 2001 Великомъченик Св.Симеон Самоковски е..

публикувано на 18.08.24 в 10:47
Евелина Спасова

Срещата с големи имена - преживяване за цял живот

Самоков е днешната ни дестинация или по-точно, Бельова черква, по пътя за Боровец. В началото сме с Евелина Спасова: за шахматния клуб за деца, за предстоящата среща на децата с актьора Владо Карамазов и други инициативи, свързани с децата: "Шахматният клуб върви чудесно - вече сме част от федерациите и участвахме в сеанс за 100 г. ФИДЕ. Децата играха..

публикувано на 18.08.24 в 09:57

Новата цветна нотка на Враца

Опен Враца фестивал - какво предстои, разбираме от Владимир Манолов, един от организаторите: "Това е второ издание. По много хубав начин добавя нова цветна нотка с три музикални сцени на ул.Търговска и Етнографския комплекс "Софроний Врачански". Ще има работилници за възрастни и деца, включително рисуване с чаша вино за възрастните. Ще има и..

публикувано на 17.08.24 в 11:32
Ритон от Панагюрското съкровище

Второто раждане на съкровището го прави специално

Златното Панагюрско съкровище, открито преди 75 години, през погледа на репортера ни Надежда Герова и доц.д-р Атанас Шопов - директор на Музея в Панагюрище, където е в момента то: "Второто раждане на съкровището го прави специално. Със сцените, изяществото, красотата. Технологията му е много интересна. Не е правено наведнъж. Земята ни го откри след..

публикувано на 17.08.24 в 11:09

Част от далечно, но интересно минало

Елисавета Станчева, куратор на  изложбата "Щрихи и състояния" в Стара Загора на първия академично школуван български гравьор Никола Попов: "Той винаги присъства в изследванията на графиката, първоначално е бил познат на около 20 човека. В София (2023) и в Стара Загора изложбата се радва на интерес. Той е част от едно доста далечно, но интересно..

публикувано на 17.08.24 в 10:17

Да се зарадваме на малките неща

Селски ренесанс нонсенс ли е? Невена Йовчева, организатор на фестивала в с.Ослен, Криводол, община Мездра разказва: "Трета година правим фестивала за радостта и смисъла на селото. Споделяме вдъхновение към него. Моделът на задружност от времето на детството ни и на нашите баби. Фестивалът е комбинация между традиционното и съвременното. Хора, които не..

публикувано на 17.08.24 в 09:50