Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генна редакция, синтетични ембриони и лекарства, изобретени от ИИ

Какво донесе 2023 за науката

Снимка: Радио София

По темата какви са някои от най-значимите постижения в науката за 2023 г. разказа Никола Кереков, молекулярен биолог и част от екипа на Ratio. Относно навлизането на изкуствения интелект в ежедневието ни и притеснението на хората дали той няма да отнеме много професии, както и да се отбележи спад в качеството на образованието Кереков каза:

"Докато това нещо се случваше и цялото обществено внимание беше насочено натам, една много по-голяма и тиха революция се случваше в сферата на медицината, молекулното инженерство и фармацията. Никое откритие в науката не става изолирано. То обикновено стъпва на вече постигнати преди това неща. Буквално преди около две години алгоритми с участието на изкуствен интелект успяха да разгадаят една от най-интимните тайни на биологията - по какъв начин се нагъват белтъците в организма ни."

Освен това той сподели, че за един средностатистически белтък от 400-600 аминокиселини начините, по които той може да се нагъне в пространството са повече от молекулите, които има във Вселената. А в човешкото тяло има над 20 хиляди гена и 40 хиляди различни протеина.

"От началото на годината същите тези алгоритми, които вече останаха без работа, тъй като свършиха това, за което бяха направени - да нагънат протеините, започнаха да създават молекули и протеини, които не съществуват в природата. Изцяло нови, невиждани досега молекули, които имат огромен потенциал да бъдат използвани за редица различни цели", отбеляза Кереков. Той добави, че по този начин могат да бъдат създавани нови медикаменти за нелечими до момента заболявания.

"Първият от много време изцяло нов антибиотик, тази година беше разработен с помощта на изкуствен интелект. На него се възлагат огромни надежди, че ще бъде много важно средство за борба с една конкретна вътреболнична инфекция, която вече е развила резистентност към повечето медикаменти, които използваме", каза той. И добави, че до момента има около 200 медикамента, които са разработени с помощта или изцяло от изкуствения интелект, като поне 30 от тях са в клинични изпитания. Това позволява и на по-малки компании, а не само на фармацефтичните гиганти да постигат добри резултати.

Кереков заяви, че откритите от AI лекарства ще бъдат по-евтини, ще стигат много по-бързо до нуждаещите се и ще имат по-лесно толериращи се странични ефекти.


Относно другите открития в областта на науката, учени от Университета в Кеймбридж и Калифорнийския технологичен институт са обявили, че е създаден първият в света синтетичен ембрион. Използвани са стволови клетки, които са били "препрограмирани" за да се превърнат в ембрионални клетки. Получените по този начин ембриони до голяма степен пресъздават най-ранните фази от развитието на ембрионите в първите 14 дни, за които се знае малко.

Друга новост в медицинатае методът CRISPR/Cas9, който е метод за така наречената "генетична редакция". Той позволява целенасочено, бързо и лесно да променяме ДНК в живи клетки. За откриването и разработването му Дженифър Дудна и Катлин Карпентър получават Нобелова награда през 2020 година. Първата CRISPR базирана терапия в света се нарича Casgevy и се прилага за лечение на заболяванията сърповидно-клетъчна анемия и бета–таласемия.


Относно космическите постижения през 2024 г. Кереков посочи, че са били проведени тестове с най-голямата ракета Starship, като тя е успяла да достигне космоса. До момента екипите на SpaceX са извършили над хиляда промени по нея.

"Веднъж достигнала до космоса, Starship тотално ще промени правилата на играта с това, че ще можем да изнасяме много по-големи и много по-тежки товари, а един ден може да ни даде и възможност да достигнем и други планети", каза Керяков. Относно космическия туризъм той посочи, че идеята му е да се популяризира достъпността на космоса.

Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изписаха от "Пирогов" младежа, прободен от клон на Витоша по Коледа

След 14-дневно животоспасяващо лечение изписаха 19-годишното момче, пострадало тежко, след като клон падна върху автомобил на Витоша. Това съобщиха от университетската болница "Пирогов", където по спешност беше настанен Калоян Павлов на 26 декември през нощта. Младежът се прибирал от екскурзия в планината, заедно с приятели. Натежал от снега..

публикувано на 08.01.25 в 11:52

Откриха голямо количество наркотици в "Нови Искър"

Полицията в София задържа голямо количество наркотици при операция в Нови Искър. Един човек е арестуван при акцията, той е криминално проявен. Операцията е била проведена след получен сигнал, научи БНР. Екипи на Пето РУ са проверили адрес в Нови Искър, където е  открита наркооранжерия. Тя е била в три отделни помещения. В оранжерията са..

публикувано на 08.01.25 в 10:30

Радослав Славчев - Riverman, с нова песен след дебютния му солов албум

Радослав Славчев - Riverman, представи новата си песен "Ти и аз" в ефира на Радио София. Новата му песен излиза, след появата на неговия дебютен солов албум “The Truth”, който се появи през 2021г. Вдъхновението при мен идва по различни начини. Опитвам се вече да не го чакам, а сядам и започвам да творя, казва Радослав Славчев - Riverman . По думите му,..

публикувано на 08.01.25 в 10:12

Във временните центрове за настаняване хората могат да останат до шест месеца

На територията на столицата има три центъра за настаняване, с капацитет от 510 места. Когато заговорим за хората на улицата, Столичната община от години води политика да няма хора на улицата, но все още ги срещаме и пред входовете си, и на улицата. Лесен е достъпът до кризисните центрове. Когато лицето желае да постъпи в такава социална услуга, ние..

публикувано на 08.01.25 в 10:06
Протест на служители на Столичния автотранспорт, 20 декември 2024г.

Синдикати и Столичният автотранспорт отново преговарят за нов колективен трудов договор

За втори път в Столичната община представители на три синдикални организации в градския транспорт ще преговарят с ръководството на Автотранспорта за подписването на нов Колективен трудов договор.  Спряха протестно 26 линии на градския транспорт в София Инициатор на срещата е кметът на София Васил Терзиев. Той се ангажира с участие в..

публикувано на 08.01.25 в 09:16

Столичната община с препоръки към училищата и градините заради мръсния въздух

Столичната община отправи препоръки към софийските училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито, заради умерено превишение на стойността на ФПЧ 10 във въздуха над София. Призивът е във връзка с ангажимента на администрацията своевременно да информира гражданите за реализирани превишения на осреднената 24-часова стойност на..

публикувано на 08.01.25 в 08:15

Празнуваме Бабинден

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане на младите булки и невести. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се..

публикувано на 08.01.25 в 07:45