С първите 100 прожекции документалният филм за Ваклуш Толев вече е обиколил цяла България, гостувал е в Рим, Париж, Виена и Женева.
Николай Василев е автор и режисьор на лентата и присъства на всяка прожекция на "Ваклуш", за да бъде на разположение на зрителите, да отговори на техните въпроси и да разкаже относно филма.
С него говорим за предстоящи прожекции, за това откъде е вдъхновението му за този филм.
Много по-късно е поканен в Пловдивския и в Софийския университет да преподава "История на религиите".
Около него започва да се формира едно общество – кръг от преподаватели и студенти, които започват да организират провеждането на негови лекции из цяла България, става известен като Учителя на Мъдростта, а името му "Ваклуш" носи една интересна енигма, защото в превод от санскрит и латински означава "висша духовна сила" – Така че си говорим за някой, който е "владетел на силата", разказа Николай Василев.
За вдъхновението си да създаде филма “Ваклуш“, режисьорът споделя:
„Мога да кажа, че дори е повече от вдъхновение, оказа се съдбовност, самият филм се превърна в мисия, тъй като съм го снимал повече от 20 години. Срещнах самият Ваклуш, когато аз бях на 21 години. Бях първа година студент по "Кино и телевизионна режисура" в Нов български университет. Срещнах го в екзистенциален момент, когато търсех смисъла на живота. Беше среща, от която сякаш нещо ти светва, чуваш неща, които дълбоко в себе си си ги знаел, но не си могъл да формулираш. Той ги формулираше. Беше някаква необичайна личност, която не говори и не изглежда по стандартен начин, в първия момент в мен се породи желание да започна да го снимам.
Казах си, това е изключителен персонаж, още повече, когато разбрах за драматичните сюжети в живота му. Той беше човек, който е бил въпреки средата, въпреки статуквото – един бунтовник. Започнах тогава да го снимам с една камера от самия университет и търсех всякакви възможности, да мога да се срещам с него и да записвам някои безкрайни разговори, които бяха много интересни, не съм имал тогава осъзнат момент, че ще направя след 20 години филм."
Във „Ваклуш“ участват хора, познати на обществото ни в друго амплоа, но във филма говорят за духовността.
Ваклуш Толев казваше "Няма зло, има нееволюирало добро“ ,“Няма страдание, има развитие“ – как да не искаш да направиш филм за някой, който е бил политически затворник, не иска да се изживява като жертва, не иска да бъде мъченик, нито дисидент и твърди, че това, което е преживял, е било „услуга за него“, как да не поискаш да разкажеш за такъв човек, сподели с вълнение режисьорът.
По думите му, именно енергията на тази преживяна духовност в затвора води след себе си интереса на публиката, защото филмът "Ваклуш" се оказва един от най-гледаните филми във боксофиса на Националния филмов център.
В началото на новата 2024-та година предстоят още прожекции, които всеки желаещ ще може да посети и да се запознае с личността на Ваклуш Толев – пътникът оставил път, който е нарекъл “Път на Мъдростта“.
Чуйте още в разговора на Кристиан и Десислава в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..
До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..
От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..
Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..
Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..