Юлиян Спасов от "Кинематограф" за поредицата им Гора, Зима и Космос:
"Серията започна с "Вода" - придвижването стъпва върху постоянния ѝ кръговрат. Решихме да продължим линията с "Гора". Филмите са късометражни. Има и екзотики - терапия с висене на въжета между дървета. По-различно е, извежда те в друга реалност. Друга тема са горите, забранени за хора след войни. Филмът, посветен на тази тема, е малко тежичък.
Програмата и подходът с "Клуб на пътешественика" не са строго информативни - те са тръпка, емоции, истории човешки, импресии - кинопътешествия. Опитваме се да подхванем голямата картина.
Програмата Зима е за настъпващите зими, пътуваме по света, наблюдавайки ги. Българският филм "Зима" за фрий райд ски е с режисьор Виктор Троянов, който ще присъства на дискусията. Когато се прави филм за екстремни спортове се обръща внимание на екологичните проблеми, това е специфична линия в България и по света.
Друг филм е за алпинисти, застигнати от снежна буря. Рядко се срещаме директно със стихията. Ще покажем и филма "Хижа" от 2014. И ще говорим как се снима филм в екстремни условия.
Киното почти не може да е неколективно, както и космоса. Програма Космос бе голяма драма. Бях впечатлен от нивото на сп.Космос навремето. Програмата бе очаквана от дълго време. Архивът ни е забележителен - и като качество и като идеи. Но имахме много земни теми. Сега го събрахме, пътешествието е внушително, има големи красоти. Има страхотни истории, загадки, един от филмите изследва пост-дискусията, превърната в конспирация "дали сме кацнали на Луната" - как тогава е било по-лесно да се снима на Луната, отколкото да се направи в студио.
Тази програма далеч не е само съзерцание, има много въпроси, които те карат да се замислиш. Отваря ни се философския нагон да погледнем на нещата отвисоко. Програмата е и епична, и зрелищна. Засягаме и ефекта на Кеслер - боклукът, който се върти около Земята. Космосът също е природа - много различна, но и много интересна, дори в контекста на останалите програми (гора, земя, вода, гора), опитваме се да намерим пресечната им точка."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..