Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Ивановден в Сливница: модерен малък европейски град

На Ивановден гостуваме на община Сливница. Ще говорим за традициите и обичаите на празника, за историята на региона. Какви ще бъдат предизвикателствата пред общината през Новата година?

В първия час ни гостува композиторът Иван Йосифов:

"Аз Иванчо се наричам" е моя песен - ако си направим партия, ще влезем в Парламента. Първо я написах за известен изпълнител, който не успя да я запише и я изпях аз, не че съм певец. Весела, жизнерадостна, описва Иван какъв е. Хубави, весели хора, съсредоточени на работата си, такива са Ивановците.

В 2023 направих доста авторски песни и аранжименти, една от тях, "Влакът-живот" бе със Симеон Владов. Не е лесно да се намери глас. Възнамеряваме да направим и втора песен с него. По идея на общината написах химна на Сливница - зависеше от мен дали ще харесам текста. Реших да го направя така, че всеки, който може да пее от Сливница, да направи една фраза. Трудно ги събрах - фризьорка, полицай, работник в ЖП-то. Деца от училището с хъс и мерак снимаха филм за Сръбско-българската война и се обърнаха към мен да им направя фона.

Много се радвам, че младежите творят. Музиката и спортът са важни за дисциплината. Учиш се на труд, трябва да бъдеш точен. Обогатява ти душата.

Следва историкът Маргарита Божкова, чиято последна книга „Сливнишките земи през вековете“ излезе наскоро:

"Преди 138 години Вазов написа цяла стихосбирка за Сливница. Тя е съществувала още по времето на траките - светилището на Асклепий е на 6 км от града  Статуйката му, макар и само 9 см, е сред най-добрите, които са му посветени. Открита бе и римска станция по пътя между Европа и Азия, в една от шахтите бе открита вар. Тук има и махала, чиито жители са поддържали конете на Османската армия. Но 1885 г. е най-важната година за Сливница. В 1930 се открива паметник-костница. В центъра на града, впечатлява откритият в 1938 паметник "Героите на Сливница". За разлика от княз Милан, Батенберг е бил на бойното поле.

В Алдомировци е първият войнишки паметник от 1891, част е от 100-те национални туристически обекта. В с.Бахалин има каменна чешма от 17 век с християнски и ислямски символи. В Бърложница има вековно дърво, в Гургулят е Пантеона, от него има еко-пътека до много красиво ждрело.

Започна ремонта на сградата, където ще е Музеят на Сливница - там е била първата гимназия от 1912. Ще разполага с 3 големи зали, от Античност до ново и най-ново време. Надявам се до една година да отвори врати."

Писателят Георги Белев е следващият ни гост:

"Книгата ми "Злопатници" е връщане на автора към детството. Най-хубавото ѝ послание е подтикът към доброта. Започва с една ретроспекция на стара фамилия през вековете. Увлекателно е. Другата ми книга, "Часът на славея" е приказна история.

Ще посветя остатъка от живота си да подтиквам хората към четене. Книгата е част от културата, а тя създава човека. Ако сме само в материалното, няма да постигнем високи резултати. Тук не ме възприемат като писател, а като човек, ако някой ме нарече "господин" съм изненадан."

Продължаваме с треньора по хандбал Мариела Иванова:

"В момента женският ни отбор е водач в А-група. Изградихме цялата пирамида от 10-годишни до жени. Мога смело да кажа, че сме родолюбците в спорта. От тази година ще имаме и плуване. При нас започваме от 1 клас, правим страхотна реклама на града. Победите ни са следствие на силен екип. Спортът учи на ред и последователност, на това, че трябва да се бориш през целия си живот. За спорта не трябва и не може да има почивка."

Мария Денкова е директор на детската градина в Сливница и пореден наш гост:

"Завършила съм психология и записах предучилищна педагогика. Децата са ни много, отваряме нови групи, всички са пълни - обхващаме всички деца, които имат нужда. Програмите са съобразени с възрастта на децата. Имаме 4 интерактивни дъски, спорт. Мисията ни е да възпитаваме отговорни и щастливи деца, включваме родителите в работилниците към детската градина - правене на картички, мартенички, боядисване на яйца. Учителството не се учи - трябва да ти идва отвътре."

Кметът Васко Стоилков е финалният ни гост:

"Годината бе успешна за общината: започнаха безброй инфраструктурни проекти. Най-много ни харесва закритият плувен комплекс, в един ден се записаха 197 деца за плуване. По принцип сме спортен град. Едно е да изградиш материална база, важното е тя да се осмисли с живот. Сега наваксването е трудно, на парче. 

Ентусиазмът ми не само не стихва, а се засилва. Мечтата ми е да станем община тип малък областен град - да станем по-добро място за живеене. Приоритетите са много - най-важното е скоростният влак София-Драгоман. На практика това ще ни е метро до София, за 15 минути ще стигаме до новата метростанция, която се строи в момента. Срокът е 3 години отсега напред, парите са европейски, по програма "Транспорт". Така ще станем много модерен малък европейски град. Процесът на заселване при нас е почти лавинообразен. Строят се селища от затворен тип. Строи се и третият лот на магистралата, след нея, 4-лентовият път в момента ще остане за нас - тежкотоварният трафик ще е по магистралата.

Ако имаме повече население по регистрация, ще е по-добре за всички. В момента са много повече живеещите, отколкото тези с постоянна адресна регистрация. От много време нямаме безработица. Проблемът с бездомните кучета е почти решен. Все още не е решен проблемът с отпадъците - може би до 2-3 години ще е решен. Изграждаме компостиращо съоръжение. Постоянно имаме нови инвеститори. Скоро ще бъдем изцяло газифицирани."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56