Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алеко Константинов във фокуса на благотворителна беседа

Снимка: НЧ А.Константинов 1897

"Човекът зад твореца: Алеко Консатнинов" е благотворителна беседа на "Бохемска София". Тя се организира на 13.01.2024 г. от 11.00 ч . в НЧ "Алеко Константинов 1897" и е във връзка със 161 годишнината от рождението на писателя. По време на събитието посетителите ще научат любопитни подробности за личността на твореца чрез спомените на неговите съвременници. Кога и как животът отвежда писателя в София, къде са се намирали неговите столични квартири, кои са най-близките му приятели и съмишленици, как става създател на организираното туристическо движение у нас, кои са любимите му софийски кръчми. Защо избира псевдонима си "Щастливец", как приключва живота му и къде се съхранява закратко неговото сърце. Събраните средства ще отидат в подкрепа на дейността на Народно читалище "Алеко Константинов 1897". Входът е свободен. Подробности по темата разказа Виктор Топалов от "Бохемска София".

"Алеко Константинов е не само символ на България, но е и символ на София, тъй като той прекарва голяма част от живота си точно тук в столицата. Подбрал съм доста интересни истории и смятам, че мястото е перфектно - Народно читалище "Алеко Константинов 1897" на улица "Оборище". Тази благотворителна беседа е именно за да се съберат средства за ремонта на читалището, за поддържането на неговата дейност. То е едно от най-старите в София, сградата му е от 20-те години и естествено има нужда от това, да му се обърне повече внимание и затова се разчита на хората от местната общност", сподели той.

Темите, които ще бъдат обсъдени са основно за живота на писателя в София, тъй като за него се знае малко. Няколко часа по-рано ще има друго събитие, на което ще има беседа за Пейо Яворов, което също е от поредицата "Човекът зад твореца". Поредицата през тази година ще включва не само поети и писатели, но и артисти от Народния театър, както и за художници и скулптури.

"Ние предпочитаме наистина, когато времето е не толкова гостоприемно да се съберем в една уютна компания със съмишленици и в рамките на около час да представим живота на тези толкова известни хора. За жалост, за повечето знаем само имената им, или тук-таме някое произведение, или някоя роля в театъра, или някоя известна картина. Ние обаче с моите колеги представяме точно тях, в спомените на техните съвременници. Нещо, което ги представя бих казал по най-автентичния начин", отбеляза Топалов.

Той посочи, че относно къщата в София, в която е живял писателя, в музея в Свищов се пази макет на оригиналната къща:

"За която аз също имам леки съмнения, защото се говори, че е имало и сутерен, а в този макет няма сутерен, къщата е едноетажна."

Желаещите да участват в събитието могат да направят записване на страницата на "Бохемска София", за да са сигурни, че ще им бъдат подсигурени места.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние, потребителите".  Оплаквания за туристически услуги има както от потребители, които са ползвали туристическа..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висши училища и професионални центрове...

публикувано на 09.07.24 в 15:34
СУ

СУ "Св.св. Кирил и Методий" в Сливница - иновативно училище с история

В средното училище "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Сливница днес се обучават 548 ученици, от които 46 деца - в предучилищната група. Изградено е върху площ 14 800 кв.м. с две сгради. Към училището има две конферентни зали с 200 места, фитнес зала, 3 кабинета по информатика, библиотека, игрища за футбол, волейбол, баскетбол и хандбал...

публикувано на 09.07.24 в 12:27
Снимки: Топлоцентрала

Два дни "Топлофест" ни държи "високо във въздуха" с цирк и музика

Петото издание на фестивала на РЦСИ „Топлоцентрала“, с който центърът закрива артистичния сезон, тази година ще се проведе на 13 и 14 юли, а водещ акцент на събитието ще бъде темата "Високо във въздуха" . "Интензитетът, с който работим, ме кара да се чувствам преял (от културни събития) – полу нашега отбеляза пред БНР-Радио София..

публикувано на 09.07.24 в 11:28

Биляна Цолова ще представи България на световния финал на "Dance Your Style"

23-годишната хореографка Биляна Цолова-Bibliq ще представи България на световния финал на Dance Your Style в Мумбай на 9 ноември т.г.. Тя е победител в третото издание на Dance Your Style България 2024.  След поредица оспорвани танцови "битки" срещу едни от най-опитните танцьори и хореографи у нас, младата надежда заминава към глобалния финал на..

публикувано на 09.07.24 в 10:10

Модни дизайнери "потопиха" 200 кг дрехи на морското дъно

Арт инсталация , направена от 200 кг дрехи , изненадва от началото на юли посетителите на софийски търговски център. В нея могат да се видят медузи от памучни ризи върху конструкции от банели, риби от суичъри и детска карнавална рокля, скат от ризи, сака и поли, корали от шалове и ръкавици. Инсталацията е озаглавена "Морски свят"..

публикувано на 09.07.24 в 09:49

Писатели, деца и граждани с поклон пред паметника на Вазов в София

Честването на рождениeто на Иван Вазов (днес се навършват 174 години) тази година преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото", публикуван през 1894 г. от издателство „Т. Ф. Чипев“ – 130 години. От Националния литературен музей канят жителите и гостите на столицата от..

публикувано на 09.07.24 в 08:55