Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След 2023-та, на прага на 2024-та

Георги Захариев: Има пари в джоба на европееца и на българина, но да бъдем умерени оптимисти

Снимка: freepik.com

Почти на вододела между две години (2023 и 2024) финансовите аспекти в личен и глобален план пред БНР-Радио София разглежда и анализира Георги Захариев, основател на Финансова академия.

Имаше предизвикателства пред глобалното – инфлация, войни (освен в Украйна военен конфликт избухна и в Ивицата Газа). Повишаването на лихвените проценти на банките повиши личния финансов ангажимент на много хора към техните кредити.

„Бяхме като кораб в мъгла, но в края на годината все пак спряхме на пристанище, посочи Захариев. – За инвеститорите като цяло 2023-та беше добра.“

По думите му, хората без достатъчно доходи изпаднаха в допълнителни затруднения от инфлацията, но тя вече влиза в по-нормални граници.

Изкуственият интелект се оказа светлина и двигател за растеж на технологични компании и за инвеститорите.

Въпреки предизвикателствата и изпитанията, има достатъчно пари в джоба на европееца, на българина, на американеца и те продължиха да ги харчат. И това означава растеж на икономиката.

Захариев () препоръча на хората да бъдат умерени оптимисти, но да не вярват сляпо на всяка добра новина, но продължат да търсят възможности, които винаги съществуват, дори и в мъглив хоризонт.

Ако проучвате къде да инвестирате, избирайте в сферата на вашите познания и опит. За да експериментирате и навлезете в тези инструменти, започнете с малки суми, за да видите как работи системата.

Биткойнът нарасна с около 160%, което е наистина много.
По-младите могат да бъдат по-рискови.
Във Финансовата академия през 2023 г. бяха обучени около 15 000 души - почти два пъти повече отколкото през 2022-ра.

Българинът е свикнал да спестява за лоши времена (за черни дни), но те може би вече са зад гърба ни, отбеляза още предприемачът. Спестяванията са пари, които спят. Време е да мислим повече за бъдещето, да инвестираме – така парите започват да работят за нас. Да диверсифицираме. А ако рискуваме, нека да е толкова, колкото можем да си позволим, без да изключваме вероятността да загубим.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29