Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режимът в Русия, войната в Украйна и действителността в България през погледа на един българин

Разказът на Петър Танев пред Радио София

Снимка: Радио София

Петър Танев е на 23 години, български гражданин и руски дисидент, работи в Брюксел във Фондация за демократично развитие, акредитирана към Европейския парламент. Наскоро Петър Танев беше в Украйна, за да се срещне с българската диаспора там и попада в центъра на събитията. Пред Радио София той сподели своята гледна точка как изглежда страната днес и какъв е живота на българската общност там.

Казва, че винаги е бил радетел за европейските ценности и затова Русия да бъде част от европейското съобщество, но развитието на събитията днес не позволява това да се реализира.

"Постоянно съм пледирал и съм се опитвал да изграждам един мост, като гражданин на Европейския съюз (ЕС), между руската младеж и европейските граждани и европейските студенти и европейските политици като цяло. Мечтал съм един ден да участвам в европейските избори като кандидат на Европейския парламент от страна на Руската федерация. Имах такава мечта, когато бях на 16-17 години, разкрива той.

Но започват сериозни репресии, младият мъж е арестуван и глобен.

"Бяха изречени различни заплахи по различни поводи от режима на Кремъл", разказва той.

Танев е арестуван, защото участва в протести в центъра на Москва, за да изрази гражданската си позиция.

"Идентифицираха ме по камерите, защото в Русия, в Москва те се използват не за да ловят престъпници, а изключително за политически цели. Ако протестираш, ти си вече извън закона, защото това е "дестабилизация" на едно общество, но не на обществото на хората на Русия, а това на репресивните политици, които държат властта в Руската федерация в момента и които налагат със сила своята власт, по всички индикации, които имаме. Русия по никакъв начин не е свързана с демократичното управление", разказва той.

Мога да го нарека "автократична клептокрация", допълни Петър Танев.

Посветен на каузата за подкрепа на Украйна и борбата срещу авторитарните режими като режима в Кремъл, използвайки различни политически инструменти на общо европейско ниво. Той споделя, че последното му посещение в Украйна е трето поред, но за него е било изключително важно. Усеща нещата, които се случват от първо лице, на емоционално ниво, разграничава своето отношение от пасивността на политическите чиновници, които не излизат от кабинетите си, заради което не могат да преживеят емоционално нещата, които обикновените украинци преживяват постоянно – бомбардировки, насилие, малтретиране и майчини сълзи.

В разговора с Петър Танев ще чуете още: какво го притеснява в България, за хибридната война както и лични свидетелства, за репресиите и бомбите върху хората от български произход в Украйна и още много интересни аспекти от наблюденията на младия българин върху ситуацията днес. С него разговаря Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери от българските класни стаи

Kонкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери и иновации от българските класни стаи. Инициативата се провежда за четвърта поредна година от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg. Целта е да се съберат и популяризират добрите педагогически практики, свързани с развитието на социално-емоционалните умения..

публикувано на 01.10.24 в 18:09

ОКИ "Красно село" организира поредица лекции с учени

Освен силната програма, с която започват музикантите от "Софийски солисти", големи са амбициите и на другите творчески състави, чийто дом е ОКИ „Красно село“, съобщи пред БНР-Радио София Ивелина Кючукова, директор на културния институт. Тя отбеляза, че премиерата тази година на театър "Сириус"  е постановката „Шестте пингвинчета“...

публикувано на 01.10.24 в 17:05

Ученици и специалисти дискутират заедно в кампанията "Пейка на здравето"

На 24 октомври, в София ще се проведе първото събитие от проекта „Пейка на здравето“. Целта е да бъдат създадени здравни дискусии между ученици и специалисти. Идеята се ражда от факта, че нито семейството, нито в училището се отделя достатъчно време, за да образоват децата в здравен аспект. Пред Радио София Росина Тодорова - председател..

публикувано на 01.10.24 в 16:48
Маестро Константин Добройков

"Софийски солисти" открива своя нов сезон с интересна програма

В Международния ден на музиката 1 октомври, сред плеяда музиканти в предаването “Радиокафе“ бе гост и диригентът на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" Константин Добройков.  С него разговаряхме за предстоящия нов сезон, който музикантите ще открият на ново място и в нова зала.       "Даваме старт на сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" , което е..

публикувано на 01.10.24 в 15:56

Инвестиция в злато - на какво се дължи нарастващият интерес?

В средата на годината в. "Уолстрийт джърнъл" съобщи за увеличаване на покупките на инвестиционно злато. С 36% е нараснало световното търсене на физическо злато през последните години, като от октомври 2022 г. цената на златото се е увеличила с над 45%, достигайки над 2350 долара за тройунция. Големият фактор за нарастването през последния..

публикувано на 01.10.24 в 15:06

Костинброд празнува през цялата (юбилейна) година

Знаете ли, че в Сливница има междуучилищна телевизия?! При това в нея са събрани не просто ентусиасти, а истински млади професионалисти. С тях тепърва ще ви срещнем в нашето „Радиокафе“ тази седмица, но преди това те направиха първия си репортаж за нас  - нещо, което хич не им се видя трудно. Първо, защото са го правили често, при това със звук и..

публикувано на 01.10.24 в 14:52

Втори фестивал за силата на гражданите и гражданските организации

"Силата на колективния глас" – това е мотото на второто издание на фестивала „Демократична мозайка“ . То ще се проведе на 18 и 19 октомври (петък и събота) на столичния площад "Славейков" отново ще представи десетки граждански организации, работещи в различни сфери на обществения живот. Събитието се организира от Форум Гражданско участие..

публикувано на 01.10.24 в 13:50