Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Съединените щати - важна седмица в надпреварата за Белия дом

Коментира Младен Петков от Щатите

С наближаването на първите партийни събрания за излъчване на номинация за изборите през ноември допитвания сочат почти равни резултати за Джо Байдън и Доналд Тръмп в национален мащаб.

Тръмп към момента е водещ сред кандидатите на републиканската партия, но един от вътрешнопартийните му опоненти набира все по-голяма подкрепа. 

Тук в Съединените щати номинациите на партиите за президент се определят oт първични избори и партийни събрания. Резултатите от тези гласувания са определящите финалните номинации на партийните конгреси по-късно тази година. 

За демократите кандидатът към момента е сегашният президент Джо Байдън, а при републиканците фаворит е бившият президент Доналд Тръмп. Губернаторът на щата Флорида Рон ДеСантис се смяташе за най-големият конкурент на Тръмп, но в момента друг републиканец набира скорост - бившият посланик на САЩ в ООН при Тръмп - Ники Хейли. 

Ако Хейли успее да покаже силен резултат идващата седмица в Айова, тя ще има потенциала да скъси дистанцията с Тръмп. Медиите ще почнат да говорят повече за нея и тя ще може да привлече по-голямо внимание към себе си с добре премерени цитати, интервюта и участие в събитие. И Тръмп вижда нейния потенциал. До скоро бившият президент вътрешнопартийно насочваше атаките си срещу ДеСантис – кандидат, който се приемаше като сходен на Тръмп минус склонността към лични нападки и надвиснали дела. Сега Тръмп вижада, че покдрепата към ДеСантис спада и атакува Хейли. Tръмп например я представя като слаба по въпросите за имиграцията в сравнение с неговата твърда ръка.

От своя страна сред критиките си Хейли посочва отказа на Тръмп да приеме загубата си от изборите през 2020 година.

Какво показва ново допитване на Suffolk University? В Айова сред потенциални участващи в партийно събрание 54 на сто казват, че за тях Тръмп е номер едно избор, 20 процента - посочват Хейли, а 13 - ДеСантис. Защо това е важно? Преди месец в Айова Хейли е била наравно или след ДеСантис. 

  • Очертаващи се като ключови теми на изборите за президент

Международната политика обикновено не заема централно място в президентските кампании тук, но в момента с войната на Русия срещу Украйна и войната на Израел с „Хамас“нещата са по-различни.

Времената на международната сцена са напрегнати и заради отношенията САЩ – Китай.

Така че този път и международни теми се очаква да се включат в кампанията. Интересно е към момента разцеплението в редиците на републиканците по въпроса за отпускане на помощ на Украйна. За някои като Тръмп фокусът да се измести към отпускане на повече ресурси за нуждите на страната, но за други като Хейли Америка трябва да помага, щом става въпрос за ответни реакции срещу лидери като руския президент Владимир Путин.

Що се отнася до войната на Израел, сред демократите има притеснения за намаляване на подкрепа за Байдън предимно от мюсюлмански групи, които са все по-критични относно справянето му с тази международна криза.  Критици на Байдън по този въпрос посочват, че не се прави достатъчно за гарантиране сигурността на цивилните.

Ако съдим по данни от вторник на AdImpact, които правят мониторинг на реклами, темата за имиграцията е ключова. Само от началото на тази година думата „граница“ е била излъчена в политически реклами 1319 пъти – най-много от която и да е друга дума.

От лагера на Тръмп посочват, че Хейли е по-либерална по отношение на контрола върху границата, а от нейния лагер припомнят, че по време на мандата на президента Барак Обама именно под губернаторството на Хейли щата Южна Каролина приема едни от най-стриктните мерки за имиграция.

Скорошно проучване на CBS News/YouGov показва, че едва 32% от страната одобряват справянето с опазването на границата, докато 35 на сто одобряват действията на републиканците в Конгреса по темата.

Това определено дава зелена светлина за Тръмп да използва познати антиимигрантски похвати от кампанията си през 2016-а.

Но искам да обърна внимание и на друг акцент. Все още няма консенсус около това, което се е случило на 6 януари 2021-вa и това е тема, която за американското общество се оказва толкова ключова, колкото имиграцията и други теми като инфлацията и абортите.

Преди седмица Байдън предупреди, че ако Тръмп е преизбран, демокрацията в страната ще е под заплаха:

„Дали демокрацията е все още съкровена кауза на Америка? Това е най-належащият въпрос на нашето време и е това, за което са изборите през 2024-та,” каза Байдън.

Припомням, че на 6 януари 2021-ва привърженици на Тръмп щурмуваха Капитолия в момента, в който Конгресът приемаше резултатите от изборите, спечелени от Байдън. 

Тръмп продължава да изтъква недоказани твърдения, че победата през 2020-а му е била открадната. Тръмп също твърди, че не той, а Байдън е заплаха за демокрацията. Защо? Ами защото срещу него се водят дела - за обръщане резултата на изборите през 2020-а и лошо боравене със засекретени документи. За Тръмп тези дела показват, че Байдън използва правителството срещу него. 

Но броят на вярващите на Тръмп е значителен. Дори едно скорошно допитване на „Вашингтон Поуст“ и University of Maryland показва, че три години след нападението срещу американския конгрес, привърженици на републиканската партия са по-малко склонни да обвиняват Тръмп за щурма. Това е в сравнение с подобно допитване през декември 2021 г. и въпреки множеството дела и факти, които показват, че теориите за откраднати избори са безпочвени. Първият тест за силата на аргументите му ще бъдат първите партийните събрания в Айова на 15 януари, когато вечерта местните републиканци ще се съберат, ще слушат речи от представители на кампаниите и ще напишат имената на предпочитания от тях кандидат.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00