Радиокафе гостува на община Цариброд - Република Сърбия. Ще говорим за традициите и обичаите на хората тук, бита, празниците и делниците. Пръв гостува Зоран Джуров – член на временен орган на община Цариброд и член на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия (НСБНМ):
"В Цариброд празнувахме преди 13 дни. Няма да забравим 2023 - тя бе изборна и тази година трябва да сформираме нова общинска власт. Данните от преброяването бяха представени в 2023. Най-значимото бе приетата инициатива за отваряне на нов граничен пункт до Цариброд и вярвам, че скоро тя ще е приета от българска страна. От Цариброд не по-малко от 500 души ежедневно пътуват до София. Лятото е голям поток.
В новия Общински съвет Сръбската прогресивна партия има абсолютно мнозинство, Демократичната партия на българите също ще е част от управляващото мнозинство. В индустриалната зона ще има възможност за още един завод, инвеститорите ще решат за какво. До няколко години трябва да се изгради и нова пречиствателна станция.
По принцип винаги сме срещали разбиране от българските институции, понякога имаме нужда някои неща да се решат по-бързо, като новото КПП. Община Цариброд ще поеме по-голямата част от разходите по построяването му. За начало може да е временен през лятото. Диалогът трябва да бъде издигнат на по-високо ниво. Има проекти, които се решават от медиите и от НПО.
Имаме и начално училище с паралелка на български в пети клас, има 5 деца, но засега това е добре. След като завършат гимназията, почти всички отиват да учат в България. Засега по-малката част се връщат тук, целта е да се връщат повече и да могат по-лесно да пътуват. Да имат свободна комуникация с България. И да могат да работят от дома дистанционно за български фирми."
Следващият гост е Саша Костов – директор на Центъра за култура:
"2023 бе много интересна, цялата година с големи проекти като нов начин на функциониране на културния ни център. Основната ни цел е наблягането към младите. Искаме да запазим културата сред тях, да ги вдъхновим в усещане за хубаво. Театърът ни е на 135 години. С парите от пиесите са открили библиотека. Тя също празнува годишнина.
Имаме връзки с читалища в България, като театър играем една и съща пиеса и на сръбски, и на български. С тези на български се явяваме на фестивали в България, печелим награди - например на фестивала на любителските театри в Тополовград имаме три златни награди, познават ни и ни се радват, приятели сме с населението там. Имаме тук Балкан театър фест, идват трупи и от България, и от други балкански държави. В момента върви проект "Театър без граници" заедно с театър от София и с театър от Перуджа, правим "Женско царство". Малко е трудно с пътуванията, но пролетта ще е готова.
Слушаме и журналиста Весна Алексова:
"Коледата е по традициите на нашите баби. Носи се слама, която се слага под трапезата - за плодородие и здраве. И аз съм била коледарче, давали са ни орехи за здрави зъби. Майка ми ми е казвала, че преди войната като коледари са ходили млади момчета, които е трябвало да се женят. По някое време на 13 срещу 14 празнуваха музикантите, които са работили на 31 декември - затова я наричаха и "музикална нова година".
За празника Василие са прави Васина торта с много орехи, кисело зеле със свинско на тих огън, "да шепне", както казваше баба ми. Традициите по време на Югославия се пазеха мълком. Има и обичай, който по-малко се знае - жените в мъжки дрехи, мъжете в женски."
Д-р Ангел Йосифов – член на НСБНМ е поредният ни гост:
"Доволен съм, че на края на кариерата си работя в моя град. Ние сме поликлиника без много специалности. Има хора, които се лекуват в частни и в държавни клиники в България, най-вече във ВМА. Тук става все по-трудно да дойдат доктори, особено със специалност. Има пространство нещата да станат по-добре. Нямаме достатъчен брой лекари, които да могат да специализират в София.
НСБМ се занимава с образование, култура, радио Цариброд има програми на български. Не сме далеч от Босилеград, но не сме сплотени, не действаме като малцинство, което да работи успешно, може много повече. Важно е да си съхраним корените. Помагаме на Сърбия за влизането ѝ в ЕС. Децата ни са добре дошли да учат в България, проблем е получаването на българско гражданство - трябва да е по-бързо, нашите дядовци са били в България и въпросът с гражданството трябва да се реши веднъж завинаги, а не 5-6 години да чакат българско гражданство."
И още един колега - Борис Лазаров – журналист в РТ Цариброд:
"Оставаме основния архив на това, което се е случило в последните 30-40 години. Нещо трябва да се промени в Закона за местните медии тук. Идва приватизация, която ни води до проектно финансиране, но не можем да караме дълго така. Добре, че Общината има добро отношение. А и в Сърбия много други местни медии затвориха. Надявам се на положително развитие.
С децата направихме нови спектакли в театъра. А проектът "Театър без граници" е с роден в Тополовград българин, който живее в Перуджа. Пиесата е по Ст.Л.Костов, адаптация на оригинала - играем го само 6 от 12-те души в пиесата. Изправихме пиесата на крака, премиерата е запланувана на 1 март. Получава се."
Финалът е с Иван Димитров – земеделец, бивш работник в метеорологична станция Цариброд:
"Занимавам се с атрактивно, екзотично земеделство - отглеждам калифорнийски червеи, правя биотор, имам лешници и пчели. Завися доста от Господа. Помага ми, че съм работил в метеорологията, нищо че не съм бил синоптик. Използвам субсидии за кошери, пръскачки. Не е правилно да няма обратна информация какво става след двете години на проекта. Не може да получаваш пари за етнотуризъм с две колелета от волската кола на дядо ти, отърколени на двора. Иначи си имам свои клиенти, които познават продукцията ми - и от вкъщи, и по интернет. Не съм станал богат, но имам стабилно попълнение на семейния бюджет."
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..