Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В МРРБ разглеждат всеки казус и жалба за оценка на сградите по програмата за енергийна ефективност

При 20% самоучастие от апартамент ще плаща между 3000 и 6000 лева

С приложените мерки сградата става по-красива, а сметките - по-тънки
Снимка: БГНЕС

Напрежението във връзка с програмата за енергийно обновяване на сградите със 100% финансиране се усеща и в София. Жителите на следващите класирани жилищни блокове ще трябва да участват с 20% съфинансиране.

Жалби във връзка с оценките на кандидатите при националния омбудсман Диана Ковачева са пристигнали от София, Стара Загора, Айтос, Свиленград, Шумен, Велико Търново, Пловдив, София, Сандански, Ловеч и др.

"Бяхме много изненадани, че не сме класирани – заяви пред БНР-Радио София Нели Папазова, председател на Сдружение на собствениците на 14-етажен блок в столицата със 124 апартамента. – при нас 100% от съкооператорите са дали съгласие за мерките, а големината на блока при реализация означава повече спестена енергия и по-малко емисии."

В съответната община тя е видяла оценката. По критериите, по които блокът не е получил максимален брой точки, няма обосновка.

"Трудно ни е да разберем защо е намалена оценката ни. Вече и за други случаи се коментира по медиите, че оценката е правена по документи, без проверка качеството на обследването. Разбрахме, че около 1000 енергийни обследвания са изпратени за проверка, защото има съмнения за обективността."

„Разбирам огромния интерес към нашите програми, те не предвиждат само саниране, а енергийно обновяване, подчерта зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

Тя поясни още, че МРРБ има няколко процедури за сградния фонд, но жалби се подават само по тази за жилищата, защото при тази бюджетът 4 пъти е надвишен от кандидатите.

Разглеждаме всяка жалба, всеки казус критерий по критерий и ще дадем отговори. Пропуски и грешки са възможни, както навсякъде. Стремим се да сравним информация, данни и документи. Методиката е максимално обективна,

критериите са проверими. Няма община с гарантиран бюджет, няма териториално разпределение. Изисква се максимално спестени емисии“, допълни зам.-министър Бонева.

Тя припомни, че продължението на програмата за енергийно обновяване на сградите предвижда 20-процентно съфинансиране от страна на собствениците. Тя подчерта:

„В България останахме последни с безплатно обновяване. Европейската солидарност се простира до енергийно бедните, самоучастието ще има дисциплиниращ ефект.

Методиката за оценяване на сградите е ясна и прозрачна. Оценката обаче зависи от енергийното обследване - тук има възможност „да се натисне молива“ тук-таме, коментира в студиото инж. Станислав Андреев от Център за енергийна ефективност ЕнЕфект.

На специалистите изведнъж се е наложило да се направят около 4 хиляди обследвания. Напрежението също може да е причина за неточности.

„Даваме много пари за подобряване енергийната ефективност, но не и за обясняване, за комуникиране.“

В България има над 60 000 многофамилни сгради. С процедурите досега през програмите ще минат близо 5% от тях, което е наистина малко.

По думите на инж. Андреев общините могат да свършат много работа, за да убедят собствениците, че и с доплащане, мерките и проектите по енергийна ефективност си заслужават.

По приблизителни изчисления в следващата програма самоучастието от апартамент ще струва между 3000 и 6000 лева.

Освен това процентът съфинансиране няма да остане 20%, а ще расте в годините напред


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Надежда Герова

Кой цапа и драска в столичния обществен транспорт?

Боклуци, мръсни и надраскани седалки, налепени с всякакви стикери врати. Всичко това може да се види в столичните автобуси, трамваи и тролеи. Проблемът за нелицеприятната гледка обаче не възниква толкова от непочистване на превозните средства, колкото от липсата на съзнание и гражданска отговорност. Именно по-ниската хигиена в някои..

публикувано на 05.08.24 в 16:48
Михаела Маевска (вляво) с Яна Спиридонова

Съвременните драми в големия спорт

В разгара на Олимпийските игри в Париж, екипът на "Добър вечер, София" посрещна специален гост – Михаела Маевска – едно от златните момичета на България, състезавала се на три олимпиади подред от 2012 до 2020 година, днес щастлива майка на дъщеричка. Михаела сподели с екипа ни емоциите, които е изпитвала през годините между първите и..

публикувано на 05.08.24 в 15:25

Предстои бум на ВЕИ централи за домакинства, да внимаваме

От около 2000 кандидатствали домакинства, около 1500 са одобрени за инсталиране на ВЕИ централи . В следващите месеци ще има бум в тази дейност. Много е важно обаче, когато човек иска да инвестира във ВЕИ инсталация, да подходи правилно при избора на изпълнители и оборудване . На това обърна внимание пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин..

публикувано на 05.08.24 в 15:24

План за защита при горещини

Повишаването на температурите в Европа и Централна Азия е причинило смъртта на около 377 деца през 2021 г. Това сочи нов анализ на доклад с данни от 23 държави, публикуван от УНИЦЕФ. Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните..

публикувано на 05.08.24 в 13:40

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС чрез Европейската гражданска инициатива, подробности разказа Никола Миладинов от Европейската комисия в България. Какво представлява Европейската гражданска инициатива и кога започва да функционира тя? "Само една институция, един орган в ЕС има право да предлага закони и това..

публикувано на 05.08.24 в 12:33
София Лятева

София Лятева: Опитвам се да направя България по-добро място поне в звената, в които съм силна

Представяме ви София Лятева – млада дейна българка, по професия маркетинг експерт. Днес тя е активист за човешки права. Посветила е времето си на интересни социални  проекти, преоткрива себе си пробвайки нови неща. Споделя:  "Опитвам се да направя България едно по-добро място по един или друг начин, или поне в тези звена, в които смятам, че..

публикувано на 05.08.24 в 11:44

Нов закон за намаляване на инцидентите по пътищата

Относно зачестилите инциденти на пътя коментар направи един от най-успешните български рали пилоти Румен Дунев, председател на Българската федерация по автомобилен спорт. Той отбеляза, че неравенството между системните нарушители и водачите на МПС, които спазват правилата може да се реши с приемането на новия Закон за движение по пътищата. В него..

публикувано на 05.08.24 в 11:33