Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В МРРБ разглеждат всеки казус и жалба за оценка на сградите по програмата за енергийна ефективност

При 20% самоучастие от апартамент ще плаща между 3000 и 6000 лева

С приложените мерки сградата става по-красива, а сметките - по-тънки
Снимка: БГНЕС

Напрежението във връзка с програмата за енергийно обновяване на сградите със 100% финансиране се усеща и в София. Жителите на следващите класирани жилищни блокове ще трябва да участват с 20% съфинансиране.

Жалби във връзка с оценките на кандидатите при националния омбудсман Диана Ковачева са пристигнали от София, Стара Загора, Айтос, Свиленград, Шумен, Велико Търново, Пловдив, София, Сандански, Ловеч и др.

"Бяхме много изненадани, че не сме класирани – заяви пред БНР-Радио София Нели Папазова, председател на Сдружение на собствениците на 14-етажен блок в столицата със 124 апартамента. – при нас 100% от съкооператорите са дали съгласие за мерките, а големината на блока при реализация означава повече спестена енергия и по-малко емисии."

В съответната община тя е видяла оценката. По критериите, по които блокът не е получил максимален брой точки, няма обосновка.

"Трудно ни е да разберем защо е намалена оценката ни. Вече и за други случаи се коментира по медиите, че оценката е правена по документи, без проверка качеството на обследването. Разбрахме, че около 1000 енергийни обследвания са изпратени за проверка, защото има съмнения за обективността."

„Разбирам огромния интерес към нашите програми, те не предвиждат само саниране, а енергийно обновяване, подчерта зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

Тя поясни още, че МРРБ има няколко процедури за сградния фонд, но жалби се подават само по тази за жилищата, защото при тази бюджетът 4 пъти е надвишен от кандидатите.

Разглеждаме всяка жалба, всеки казус критерий по критерий и ще дадем отговори. Пропуски и грешки са възможни, както навсякъде. Стремим се да сравним информация, данни и документи. Методиката е максимално обективна,

критериите са проверими. Няма община с гарантиран бюджет, няма териториално разпределение. Изисква се максимално спестени емисии“, допълни зам.-министър Бонева.

Тя припомни, че продължението на програмата за енергийно обновяване на сградите предвижда 20-процентно съфинансиране от страна на собствениците. Тя подчерта:

„В България останахме последни с безплатно обновяване. Европейската солидарност се простира до енергийно бедните, самоучастието ще има дисциплиниращ ефект.

Методиката за оценяване на сградите е ясна и прозрачна. Оценката обаче зависи от енергийното обследване - тук има възможност „да се натисне молива“ тук-таме, коментира в студиото инж. Станислав Андреев от Център за енергийна ефективност ЕнЕфект.

На специалистите изведнъж се е наложило да се направят около 4 хиляди обследвания. Напрежението също може да е причина за неточности.

„Даваме много пари за подобряване енергийната ефективност, но не и за обясняване, за комуникиране.“

В България има над 60 000 многофамилни сгради. С процедурите досега през програмите ще минат близо 5% от тях, което е наистина малко.

По думите на инж. Андреев общините могат да свършат много работа, за да убедят собствениците, че и с доплащане, мерките и проектите по енергийна ефективност си заслужават.

По приблизителни изчисления в следващата програма самоучастието от апартамент ще струва между 3000 и 6000 лева.

Освен това процентът съфинансиране няма да остане 20%, а ще расте в годините напред


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00