Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Адриан Георгиев

Как технологиите и дигитализацията влияят върху музикалното образование

Проф. Адриан Георгиев

Проф. д-р Адриан Георгиев - зам.-декан на факултет "Наука за образованието и изкуствата", катедра "Музика и мултимедийни технологии" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бе гост в предаването "Радиокафе" по повод 30-годишнината на департамента. 
Професионалният му път е свързан със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, което дава тласък на по-нататъшната му преподавателска дейност.

"Винаги съм имал влечение към звукозапис, тонрежисура, това по някакъв начин впоследствие оформи моя професионален път, свързан със Софийския университет, със създаването на една нова иновативна специалност – „Медийни технологии и тонрежисура“, но не разглеждам това като нещо различно от работата ми като музикант", посочи той.

  • Образованието – тогава и сега

През 1995-1997 г. профилът на студентите беше по-различен, имаше доста повече свирещи студенти, които тогава се обучаваха в специалност "Музика" или "Музикална педагогика", профилът на кандидат-студентите днес е доста по-различен, все по-малко са инструментално подготвените кандидати за учителската професия, но пък от друга страна това е едно предизвикателство - да започнем да работим с хора, които просто харесват музиката като изкуство и в рамките на висшето си образование да придобият квалификация учител по музика", разказва проф. Георгиев.

"Дълго време се колебахме по какви критерии да приемаме нашите студенти – да има ли солфеж и елементарна теория на музиката, да няма ли, но някак си пандемията, за която вече забравихме, направи така, че да приемаме с държавни зрелостни изпити. Повярвайте, това не е невъзможно – от нотно неграмотни студенти в I курс, към края на II курс да бъдат напълно адекватни към теория на музиката и нещо, което се очаква от тях,  да бъдат завършени музикални педагози", допълни той.

Движим се доста добре, в добра позиция сме на пазара на труда, повече от 50-60% от завършилите специалност „Музика“ се реализират като учители по музика, има огромно търсене, не на последно място промяната в заплащането на учителската професия, вече е стимул, мотивацията на завършващите студенти е ключов елемент и именно тя ги реализира като професионалисти в сферата, отбеляза още проф. Адриан Георгиев.

През тази година той и колегите му отбелязват 30 години от първия випуск  по специалността "Музикална педагогика" (през 1994 г.)
Академичните тържества ще бъдат на 14, 15 и 16 май в Аулата на СУ, предвижда е специална конференция и концерт, на който ще бъдат поканени вече реализирани студенти и възпитаници.

Освен преподавателите по музика, в катедра "Музика и мултимедийни технологии" се обучават кадри по направление "Музикално и танцово изкуство" и по специалност "Медийни технологии и тон режисура".

"За някои това е просто фактология, но всъщност е изключително тежък процес, свързан с регулацията във висшето образование в България - поясни проф. Георгиев. - С гордост след 2017 г-, катедрата започва да работи и в областта на технологичната сфера, обучаваме студенти и в специалност "Медийни технологии и тон режисура" с една бакалавърска и няколко магистърски програми – "Аудиовизуален дизайн" и "Аудио-визуална реставрация". Всъщност, съвременните медии са изцяло дигитални, така че няма как да говорим за звукорежисурата и тонрежисурата като професия, без да отделяме изключително голямо внимание в това, нашите студенти да бъдат дигитално подготвени", каза още той.

В разговора ще чуете коментара му за развитието на технологиите от 60-те години до днес, за процеса на дигитализация през последния четвърт век и новото предизвикателство днес – изкуствения интелект, на който сериозно се е посветил изследователският институт към Софийския университет, за бъдещите проекти и нови посоки в образованието.

С проф. Адриан Георгиев разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00