Тя сподели още, че е била обичано дете и ако трябва да си избере родителите, пак би ги избрала, защото е имала пълна подкрепа и напътствия от тях.
"От тях съм се научила на дисциплина и добри обноски, да владея езици, български, немски, френски, английски и малко италиански, като не обичах много училището, ходех там само да се видя с приятелките си, разказа още певицата.
"От малка слушам джаз, защото баща ми слушаше джаз. Когато влязох в Консерваторията, хората започнаха много да искат да слушат точно този стил тази музика...Тогава реших, че този тип музика "ми лежи" и започнах да репетирам с моята преподавателка.
Една година след като влязох в Консерваторията, беше и първата ми музикална изява, когато Людмил Георгиев сформира група и започнахме първите репетиции. С Людмил Георгиев, Теодоси Стойков, Марио Станчев, Симеон Щерев репетирахме и втората година вече имахме концертни изяви, разказа още джаз певицата Камелия Тодорова.
"За мен музиката е начин на съществуване, на дишане...Тя ми действа и терапевтично, като медитация ми действа пеенето, особено когато съм в лошо настроение...
До песните си стигам като ги преживявам, като композитор имам само три - четири песни. Иначе ги избирам като музика, после текста. За мен основното е мелодията, хармонията на една песен, категорична е певицата.
Тя сподели още, че обича да репетира поне една седмица и то с композитора, за да е сигурна, че като влезе в студиото всичко ще е наред, допълни Камелия Тодорова.
Камелия Тодорова има и авторски музикален спектакъл "Моят глас".
Музикалният спектакъл "Моят глас" е личен разказ в музика и видео. В него певицата споделя моменти от своя път в света на музиката и киното, и как животът вдъхновява творчеството ѝ. Публиката я познава като изпълнител и малцина знаят, че тя е и автор на някои от най-обичаните ѝ песни. Зрителите се потапят в споделени спомени, едни от най-обичаните й песни, както и най-известните ѝ изпълнения на джаз и соул музика.
"Всичките ми спомени са свързани с музиката. Всички преживявания, премеждия, емоции и вълнения са се случвали в различни периоди от историята на моята музика", каза Камелия Тодорова.
Турнето на авторския музикален спектакъл е част от юбилейната програма на именитата певица
На 12.12.2023 г. беше първото представяне на спектакъла. През 2024 г. предстоят дългоочаквани срещи с публиката в Бургас (28 февруари), Плевен (26 март) и други градове.
Наричат Камелия Тодорова прима и гранд дама на българската джаз музика, но репертоарът й включва различни стилове – джаз, поп, рок, соул, фънк, ар енд би. В първите часове на 21 януари /нощта на 20 срещу 21/, на връх рождения си ден, Камелия Тодорова ще е гост на „Нощен хоризонт“.
През 1979 г. тя печели първата си голяма награда на конкурса за млади джаз певци в Люблин, Полша. Следват „Златен Орфей“ (1980) и още много други във Варшава, Братислава, Бомбай и голямата награда на „Шлагерфестивал“, Дрезден.
Камелия Тодорова работи с най-добрите български музиканти, сред които Людмил Георгиев, пианистите Милчо Левиев, Марио Станчев и други творци.
В кариерата си извън България, Камелия Тодорова има съвместни изпълнения и възможност да пее с джаз легенди като Алберт Мангелсдорф, триото на Стан Гетц, Чарлз Мингъс, импровизира със Сара Воун, Майлс Дейвис, Били Престън, Луи Белсън. Музиката ѝ я свързва и с много интересни личности от световния шоу-бизнес като Фреди Меркюри, Майкъл Болтън, Джордж Майкъл, Бой Джордж, Робърт Де Ниро, Никита Михалков и др.
Тя е първата българска певица подписала договор с Virgin Records, Germany (като Кеми Тодоров).
Познаваме Камелия Тодорова и като актриса във филмите „Бон шанс, инспекторе“, „Прилив на нежност“, в епизоди в „Синята лампа“ и др., а ролята й във филма „Търновска царица“ става емблематична.
С повече от четири десетилетия присъствие на музикалната сцена, 9 албума и множество сингли, тя продължава да изненадва публиката. В юбилейната за нея 2024 г., тръгва на турне с авторския си музикален спектакъл „Моят глас“.
Още по темата в звуковия файл.
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..
Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...