Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Узунов обяснява

Защо ни пленяват трилърите, защо?

Снимка: Summer Scriptwriting Base

Какъв е механизмът, по който трилърите ни завладяват и ангажират? Какво ни казва съвременната наука за начина, по който те ни въздействат? Защо трилър жанрът е толкова популярен?

На тези въпроси обещава да отговори авторът, режисьор и актьор в редица сценични продукции Димитър Узунов.

"В две части е лекцията. В първата всъщност изследвам начина, по който най-общо историите ни въздействат. Начина, по който ние, имам предвид нашите мозъци, нашата нервна система, възприема историите. Тъй като това ние го взимаме за даденост, а се оказва, че реално съвременната наука - най-вече неврологията, когнитивната психология, въобще всичко свързано с биологията на човека - казват, че за нас историите са нещо като гравитацията, т. е. - ние сме постоянно в него и ние даже не си даваме сметка. Начинът, по който възприемаме информация, начинът, по който запомняме, начинът, по който трупаме някакви знания всъщност е под формата на истории", разказва Димитър Узунов. Той добавя, че във втората част ще разгледа механизмите, чрез които тъкмо трилърите влияят на нервната система на човек.

Димитър Узунов е съосновател на Arte Urbana Collectif и основател и директор на Summer Scriptwriting Base - лятна академия, която събира всяко лято в България създатели на творческо съдържание от цял свят. Именно като уводна лекция за миналото издание на академията на тема трилъри и мистерии той създава "Защо ни пленяват трилърите". В тазгодишното издание темата ще е различна.

"На 15 февруари отваряме поканата за участие в Summer Scriptwriting Base за изданието, което ще бъде 2024 година, което си има друга тема - на английски: Storytellers of the Future - разказвачите на историите от бъдещето. Именно фокусът ще бъде върху съвременни подходи, съвременни форми на драматургично писане: писане за видео игри, дизайн на преживяването, начина, по който ние преживяваме нещо - ние конструираме в мозъка си история. Това е начинът, по който усещаме, че нещо се случва като създаваме някаква история за него. И естествено, като дизайнери на преживяването може така да нагласим компонентите, че в мозъка на потребителя да се създаде определен тип история, която ние искаме", казва за темата на предстоящия летен драматургичен лагер Димитър Узунов.

Лекцията "Защо ни пленяват трилърите" е подходяща за любители и професионалисти, които се занимават с различни форми на сторителинг - творческо и сценарийно писане, почитатели на жанровете трилър и мистерия, както и за любопитните да научат повече за това как функционираме ние хората и какво ни влияе.

Повече за събитието чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26