Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 16 май

Предстои 18-о издание на "Дни на науката на ТУ - София"

Снимка: ТУ -София

През 2024 г. за 18-и пореден път ще се организират "Дни на науката на ТУ - София", съобщават от Техническия университет в София и отбелязват, че този уникален формат обединява разнообразни научни форуми, организирани от университета през календарната година.

"Дни на науката на ТУ - София" е един специфичен за Техническия университет научен формат, който включва множество конференции, семинари и конгреси. Създаден е преди повече от 18 години и непрекъснато развиван от университета, той предоставя прекрасна възможност за представяне на научните достижения, резултатите от научни изследвания в различни области на инженерните, физико-математическите и социалните науки, чрез представители на българската и международната научна общност, бизнеса, както и всички, които проявяват интерес към тези въпроси", това разкри пред Радио София, проф. Лидия Гълъбова, заместник ректор на ТУ – София. 

По думите й, "Дни на науката" в Техническия университет изпълняват 3 основни функции - дават възможност за изява на изследователите от различни академични институции в страната и чужбина, активно участие и подкрепа от страна на индустрията, като международни и национални компании взимат активно участие по време на научните форуми. Не на последно място ролята, която имат тези форуми е за изграждане и утвърждаване на младите изследователи и докторанти.

Тази година в "Дни на науката на ТУ - София" са включени 32 форума.

Налице е радостна тенденция, че все повече млади учени се присъединяват към тази инициатива.

Броят на чуждестранните участници непрекъснато се увеличава. Техническият университет вече е част от "Алианс за Европейски технологичен университет", което дава възможност на  представители на различни чуждестранни университети да се включат във форумите.

"Всъщност, форумите следват различните научни направления, в които работи нашият университет. Това са различни области на инженерните науки, но не само. Специфичното е, че част от форумите се провеждат не само на територията на Технически университет - София, но и в Пловдив, Сливен, дори на морския бряг в Созопол, където университетът има прекрасна база за провеждане на подобен род научни инициативи", поясни проф. Лидия Гълъбова.

"Всички форуми са обявени на страницата на Технически университет – София. Всеки един форум, семинар или конгрес има и своя собствена страница с указания как могат да се включат изследователите. Работните езици са български, руски и английски, като се дава възможност за изява на изследователи от всички краища на света", каза още тя.

Официалното откриване на "Дни на науката" на ТУ - София" за 2024 г. ще е на 16 май 2024 г. във филиала на ТУ - София в Пловдив, заедно с откриването на 13-ата Международна научна конференция "Техника, технологии и системи - ТехСис 2024". Инициативата обаче ще започне още от 11 април, с 23-ите "Дни на физиката" и ще продължи до средата на декември, когато ще се състои националната конференция "Акустика 2024".

Още подробности чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54