Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Желяз Турлаков, Георги Минчев и Симеон Парлапанов пред Радио София за зависимостите

Близо 70% от децата между 12 и 15-годишна възраст имат опит с алкохол и марихуана

30% от тях вече са експериментирали и с амфетамини, сочат данните от проведени анкети в над 50 училища в страната

Снимка: архив

Около 300 хиляди българи употребяват или злоупотребяват с психоактивни вещества, като в това число не влизат алкохолно зависимите, според данните на Държавния департамент на САЩ за България. Това стана ясно по време на пресконференция на Център за рехабилитация и психотерапия на зависимости "Кошер“. България оглавява класацията за ранна употреба на наркотични вещества едва на 12-13-14 години.

Желяз Турлаков от „Кошер“, психотерапевтът Георги Минчев и клиничният психолог Симеон Парлапанов обобщиха печалните данни пред Радио София.

„Повече от 10 години обикаляме почти цялата страна, посетили сме над 15 града, над 50 училища. В директни анкети с млади хора между 12 и 15 години откриваме, че 30% от тях са експериментирали с амфетамини, близо 70% от тях имат опит с алкохол, трева или някакъв друг тип психоактивно вещество. Този тип обяснения отпреди 10-15 години за леки и твърди дроги, при новите профили не е логично да се прави. Няма такова нещо“.

Желяз Турлаков обясни, че при новите дроги много по-бързо се привиква, а последствията са тежки. Той добави, че при новите вещества няма лекарствена опция. Единственото, което работи, е психотерапията, психо-социалната рехабилитация и общностен тип терапии.

„Да дадем пример с райския газ. Той има краткотрайно влияние, в рамките на 20 секунди, но в тези 20 секунди загубата на кислород до мозъка, уврежда трайно нервната система“.

По думите на специалистите, към момента тийнейджърите са склонни към полизависимости, тъй като експериментират с повече от едно вещество. Това се отнася както за мъжете, така и за жените.

„Най-употребяваните вещества са амфетамини, метаамфетамини, все по-навлизащата т.нар. билка – това са деривати, в които дори самите хора, които ги продават нямат представа какво има вътре. Това е профилът – полизависмости. Много често заедно са хазартна, алкохолна и наркотична зависимост“.

България е единствената страна в ЕС, в която зависимите хора са вън от здравното осигуряване.

По какви програми работят Желяз Турлаков, Георги Минчев и Симеон Парлапанов за справяне със зависимостите, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51