Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 2 февруари в зала "България"

Париж като свързваща линия в концерта на Радиооркестъра

Маестро Константин Илиевски

За поредния концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР разказва главният диригент Константин Илиевски в предаването "Радиокафе"
"Моята цел е да привлечем по-млада публика, както и такава, каквато никога не е ходила на класически концерт и мисля, че програмата на 2 февруари е точно такава", сподели Илиевски.

Париж в свързващата линия между трите творби - симфоничното скерцо "Чиракът - магьосник"  на Пол Дюка, Концертът за кларинет и оркестър от Любомир Пипков и Фантастичната симфония от Хектор Берлиоз.

Пол Дюка е истински парижанин, професор в Парижката консерватория , като от 1926 успоредно оглавява и катедрата по композиция в Екол Нормал. Притежавал е обширни познания в сферите на музиката, историята, литературата и философията, има публикувани над 300 статии в различни престижни издания. "Аз все повече го преоткривам като композитор - казва Константин Илиевски, - и отвъд "Чиракът - магьосник", която безспорно е най-изпълняваната му творба. Тя е изключително разпознаваема и извън света на класическата музика и заради анимационната версия на Уолт Дисни от неговата Фантазия през 1940.

Второто произведение в програмата е показателна за две от мисиите на Константин Илиевски - "във всяка програма да има българска творба и да даваме възможност за изява на музикантите от оркестъра". Българската нишка е Концертът за кларинет и камерен оркестър от Любомир Пипков, който пък е учил именно при По Дюка в Париж, а представителят на оркестъра е Данчо Радевски, един чудесен кларинетист. Концертът е с изключително интересна оркестрация, като пианото в него „взима“ ролята на липсващите духови инструменти, разказа Константин Илиевски. Годината е юбилейна за Пипков, защото се навършват 120 години от неговото раждане в Ловеч, в семейството на може би най-изтъкнатият тогава български композитор Панайот Пипков.

  • Нещо любопитно – Любомир Пипков е автор на първия химн на футболният клуб Левски.

И една добра новина – с решение на УС на БНР билетите за концертите на Радиооркестъра вече ще бъдат с по-ниски цени (10-15-20 лева), което ще даде достъп наистина на много повече хора до програмите на оркестъра.

В програмата следва наистина фантастичната Фантастична симфония от Хектор Берлиоз, чието премиера е била в Париж и събира в залата най-отбраното парижко общество и най-ярките представители на френската култура. „Порази ме един факт, който проверих няколко пъти и наистина е така – тази симфония е писана само три години след смъртта на Бетовен, а е съвсем друг свят, много по-близък до напия днес, до емоциите и преживяванията на младите хора, а и самият Берлиоз е бил едва на 24 години, и безкрайно влюбен“ – още увлекателни думи от Константин Илиевски, когото можете да слушате на 1 февруари от 22 часа в предаването Музиката на града по Радио София.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на скулптора Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника...

публикувано на 23.12.24 в 13:14

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11

Посадиха над 30 хил. дръвчета на територията на Столична община за 2024 г.

Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г.  Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности.  Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС.  През пролетта са засадени 700 дървета..

публикувано на 23.12.24 в 08:37

Започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор в столичния „Автотранспорт“

През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..

публикувано на 23.12.24 в 08:15

Седмицата започва с облачно време и валежи от сняг

В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..

публикувано на 23.12.24 в 07:40
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54