Ако се проследят политиките на българските правителства през последните години, не е толкова изненадващо предложението за отпадане на таксите за обучение на студенти и докторанти по държавна поръчка.
Вече отпаднаха таксите за детските градини (преди около 2 години), безплатни станаха учебниците до 12-и клас, повече ученици ще пътуват безплатно в софийския транспорт.
"Всички тези мерки целят да отпаднат бариерите за достъп до образование, включително и по финансови причини, коментира пред БНР-Радио София Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт отворено общество. – За държава като България такива мерки са логични и необходими, защото образователните неравенства са големи. Има големи групи извън висшето образование. Усилията са в правилната посока, но не са достатъчни."
По думите на Стойчев, за желаната промяна във висшето образование е важно това, което се случва в училищното образование, дори в предучилищното.
Добре е, че вузовете с по-добре представящи се студенти получават повече субсидии от държавата. В същото време натиск могат да оказват младите хора с избора си на учебно заведение, в която кандидатстват и учат, къде да инвестират времето и знанията си.
Политиките са като лекарствата – може да се проявят странични ефекти, допълни Стойчев. Правителството например вече няма да може да използва таксите като механизъм за насочване на повече кандидати към по-непривлекателни, но необходими за икономиката специалности (за тази цел вече може да се използват стипендиите). Освен това губи се самоучастието във финансирането като инструмент за контрол на качеството от страна на потребителя на услугата (обучението).
Въпреки повишаване конкурентостта на българските висши училища от - финансова гледна точка, мярката едва ли ще се отрази съществено на потока от млади хора, които искат и се насочват да следват в чуждестранни университети.
Коментирайки актуалната картата на българското висше образование, Георги Стойчев не пропусна да отбележи някои от дисбалансите, които продължават да съществуват, дори се задълбочават.
Чуйте разговора на Невена Николова
На 17 април от 19.00 часа в зала 1 на НДК 91. Немска езикова гимназия „Професор Константин Гълъбов“ ще отбележи 65 години от своето създаване и 30 години от откриването на Немския отдел в училището. Празникът е под надслов “Пътят към успеха” и ще събере заедно ученици, учители, възпитаници, официални лица, посланици и гости, за да отпразнуват..
Втората премиера на спектакъла “Горчиво“ в Младежкия театър “Николай Бинев“ е на 25 април на Камерна сцена. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно я съпътстват. Пиесата на Орлин Дяков “Горчиво!” ще пренесе своята публика в сватбения ден на една двойка. Момент на паника води младата булка до решението да..
Заради очаквания засилен трафик по пътищата по време на Великденските празници от полицията ще използват необозначени автомобили със служители в тях за контрол на нарушителите. Началникът на Пътна полиция комисар Димитър Мичев уточни, че МВР има наблюдение на редица места, които са опасни. Едно от тях е кръговото кръстовище при разклона за..
За предстоящите великденски празници „БДЖ - Пътнически превози“ ще увеличи броя на местата във влаковете по най-натоварените направления, съобразно възможностите на подвижния състав, с цел да отговори на предвиждания пътникопоток. Основните направления, по които традиционно се увеличава капацитетът, са от София към Бургас, Варна и Видин, като това ще..
Това, което можем да кажем е, че имахме един много добър зимен сезон, спрямо миналата година, когато зимата беше много силна и с близо 19% спрямо 2019 г., когато беше най-силната година преди пандемията. Така че можем да кажем, че зимата минава добре както по отношение на зима - ски, така и по отношение на туристите, които ползват сауна, СПА и..
На 30 април, от 19.00 часа, Филхармония "Пионер“ ще представи "Симфония в ре“ в Първо студио на БНР. Диригент е Любомир Денев – син. В програмата са включени произведението "Картини от България“ - Константин Илиевски, "Импровизация“ за симфоничен оркестър из цикъла "Епизоди за пиано" оп.36 на Панчо Владигеров и Симфония в ре минор от Цезар Франк...
Певицата Савина Стоилова с нов, различен авторски проект. При гостуването си в предаването “Добър вечер, София“ тя разкри, че новата й песен “Мило мое“ е нещо много различно от това, което е правила досега. “С нея много фино и деликатно се опитах да навляза в поп музиката, което е нещо извънредно за мен, защото в крайна сметка, моят път си е..