Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Националния исторически музей

Над 220 артефакта показват успешната 2023 година за българските археолози

Снимки: historymuseum.org

За пета поредна година Националният исторически музей (НИМ) официално представя археологическите постижения на изследователите в специална експозиция за отминалата година.

В Залата за временни експозиции (етаж 3) на НИМ са подредени 227 археологически находки, открити под научно ръководство на директора на музея доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, докторант Виолина Кирякова, Мартин Христов, Павлина Девлова, Илия Киров, Михаил Ваклинов, Елена Ендарова и техните екипи.

Изминалият сезон е изключително успешен. Изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2023" се радва на огромен интерес, отбеляза пред БНР-Радио София доц. Петрунова:

"Археолозите от Националния исторически музей проведоха теренни изследвания на 15 обекта, на някои от тях – съвместно с колеги от други музеи. Представяме артефакти, които можахме бързо да консервираме и да подготвим за излагане."

В експозицията са показани находки от почти всички периоди от праисторията до средновековието по българските земи, допълни археологът Михаил Ваклинов.

Изследваните обекти са разпръснати из цялата страна - от Родопите през Сакар до Черноморското крайбрежие, включително Витоша, Плана планина и Тракийската низина.

"Има и един нов обект на подводната археология до устието на река Камчия. Калаен слитък, заготовка – най-вероятно за производство на бронз, който идва чак от Британските острови. Това говори за високия търговски обмен и контакти по време на Римската епоха."

До Плиска, село Велино, са открити останки от манастирски комплекс, свързан най-вероятно с времето на княз Борис и цар Симеон.

Интересни са и последните резултати от крепостта Кокалянския Урвич край София, с откриването на църква и части от стенописите с графити по тях.

Михаил Ваклинов и доц. Бони Петрунова Снимка: Боян Бочев

"Заради близостта, всеки софиянец може да се разходи до там. Има великолепна природа, а исторически - тепърва ще дава резултати", допълни доц. Петрунова.

Обектът е достъпен и социализиран.

Директорът на НИМ изтъкна доброто съдействие на общините, където са работили учените. Тя отличи и средновековния град Лютица, общ. Ивайловград, където са намерени византийски монети, каквито няма регистрирани в нито един каталог досега.

Освен с артефактите, показани в изложбата, археолозите могат да се похвалят с достатъчно информация, снимки и видеоклипове.

"Посвещаваме тази изложба на всички колеги, които продължават да се стараят и да правят чудеса в тази уникална и много трудна професия, каза още доц. Петрунова, отправяйки взор към наближаващия 14  февруари, когато е професионалният празник на археолозите.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10