Въпреки че има лек на раждаемостта у нас, тя е крайно недостатъчна, за да компенсира отрицателния прираст на населението, коментира пред Радио София гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН.
„От една страна, причина за ниската раждаемост е не само установения вече от доста време еднодетен модел, който замени двудетния модел, присъщ за близкото минало, но и от друга страна – броят на младите жени във фертилна възраст е силно ограничен. Другият фактор, който показва защо толкова ограничен е фертилния контингент, е силно застарялото население в страната“ каза гл. ас. д-р Борис Казаков.
По думите му, раждаемостта у нас е съпоставима с тази в другите европейски страни, но България е лидер по смъртност в Европа.
„До средата на века населението няма е толкова силно изразено намалено. Да, може да бъде около и малко под 5 млн. души, зависи по кой сценарий, тъй като има три сценария, по които могат да се развият събитията“, обясни гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН.
По думите му, качеството на живот влияе директно на продължителността на живота. В световен мащаб, най-бедните страни, с най-ниско образовано население, са с най-висока раждаемост. Той обясни, че приветства това, че правителството е поставило акцент върху проблема с демографската криза.
„Този проблем води до много други, които ще трябва да се решават. Тези мерки, които се предлагат, звучат логични и мисля, че посоката е правилна. Общо казано – повишаване на здравната култура. Това означава да променим хората, към които е насочена тази мярка“, уточни гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН.
Той обясни, че демографските процеси са силно инертни и влияят за развитието на населението за десетилетия напред.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..