Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН:

До средата на века населението в България може да се стопи до около 5 милиона души

Снимка: Ани Петрова

Населението ни ще продължи да се топи, прогнозираха в края на миналата година от Националния статистически институт. Според последните данни населението на страната ни ще падне под 5 милиона души през следващите години. Държавата ни е определяна като 11-та най-бързо изчезваща нация в света и като 25-тата най-застаряваща, сочи доклад за световните демографски тенденции. Прогнозата е, че населението у нас ще намалее с около 30% в следващите 20 години.

Въпреки че има лек на раждаемостта у нас, тя е крайно недостатъчна, за да компенсира отрицателния прираст на населението, коментира пред Радио София гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН.

„От една страна, причина за ниската раждаемост е не само установения вече от доста време еднодетен модел, който замени двудетния модел, присъщ за близкото минало, но и от друга страна – броят на младите жени във фертилна възраст е силно ограничен. Другият фактор, който показва защо толкова ограничен е фертилния контингент, е силно застарялото население в страната“ каза гл. ас. д-р Борис Казаков.

По думите му, раждаемостта у нас е съпоставима с тази в другите европейски страни, но България е лидер по смъртност в Европа.

„До средата на века населението няма е толкова силно изразено намалено. Да, може да бъде около и малко под 5 млн. души, зависи по кой сценарий, тъй като има три сценария, по които могат да се развият събитията“, обясни гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН.

По думите му, качеството на живот влияе директно на продължителността на живота. В световен мащаб, най-бедните страни, с най-ниско образовано население, са с най-висока раждаемост. Той обясни, че приветства това, че правителството е поставило акцент върху проблема с демографската криза.

„Този проблем води до много други, които ще трябва да се решават. Тези мерки, които се предлагат, звучат логични и мисля, че посоката е правилна. Общо казано – повишаване на здравната култура. Това означава да променим хората, към които е насочена тази мярка“, уточни гл. ас. д-р Борис Казаков от Националния институт по геофизика и геодезия на БАН.

Той обясни, че демографските процеси са силно инертни и влияят за развитието на населението за десетилетия напред.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02
Георги Илиев

Отстраненият Георги Илиев: Аз съм инвеститор, не управител на фирма

"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..

публикувано на 21.02.25 в 08:35