Междувременно омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до министъра на икономиката и индустрията, в което настоява да се защитят интересите на потребителите на мобилни услуги при нова индексация и увеличение на цените.
Пред Радио София адв. Антоан Атанасов от асоциация „Активни потребители“ обясни, чена този етап потребителите не могат да прекратят предсрочно договорите си, без да дължат неустойки. Той добави, че потребителите могат да действат по два начина.
„Практичен и принципен. При принципния може да се отиде на съд, да се обяви клаузата за нищожна, тук говорим за 30-40 лева на година. Разноските по едно такова дело са много повече – около 700-800 лева. На практика излиза, че потребителят няма интерес да води такова дело“, уточни адв. Атанасов.
По думите му, ако КЗП се самосезира за неправомерна клауза, отправят препоръки към търговеца да ги промени.
„Когато става въпрос за много потребители, може да заведе иск, който отнема година и половина-две, което юридически е бързо, но практически – не е“, коментира адв. Антоан Атанасов.
Според него са необходими законодателни мерки, с които да се елиминират неточностите.
„По-ефективното е да овластят сдруженията на потребителите и във връзка с това, има един законопроект за представителните искове, който трябваше да бъде въведен през декември 2022 г. В момента стои и чака в правната комисия, с който ние ще можем да заведем колективен иск от името на всички потребители. Ако се приеме, ще можем да защитим потребителите“, каза той и добави, че освен законодателно, трябва да се променят и санкциите за използване на неравноправни клаузи.
„Имаме данни, че за последните три години, тримата големи, имат близо 70 нелоялни практики. Това показва, че тази санкция не ги възпира. Санкцията трябва да бъде обвързана с процент от приходите. Ако кажем, че има 200 млн. приход тази година и 4% от тях, за тази нелоялна практика, да се плати като санкция, и тези нелоялни практики рязко ще спрат“, обясни адв. Антоан Атанасов.
Той посъветва гражданите да бъдат активни и да търсят правата си.
По време на обсъждането днес стана ясно, че КЗП може да задължи операторите в 14 дневен срок да отстранят от общите условия на договорите клаузата за индексация. КЗП може да сезира съда за наличието на неравноправни клаузи в договорите и общите условия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...