Започна конкурсът, който ще определи носителят на наградата "Европейски столици на приобщаването и многообразието" за тази година.
Заявления за кандидатстване се подават до 15 февруари т.г. Оценяването от експерти и жури е насрочено за 16 февруари-31 март.
Европейската комисия ще обяви победителите на церемония, която ще се проведе на 25 април.
Европейският комисар по въпросите на равнопоставеността - Хелена Дали, ще бъде домакин, а на събитието на високо равнище в Брюксел ще присъстват кметове, държавни служители, заинтересовани страни в областта на многообразието и приобщаването и лица, отговорни за изготвянето на политики.
Могат да кандидатстват населени места, независимо от техния размер и брой жители, обясни пред БНР-Радио София Мария Стоянова - анализатор в Центъра за изследване на демокрацията и част от екипа на Хартата на многообразието в България:
"Целта на наградите е да бъдат насърчени местните власти за приобщаването и прилагането на политики и стратегии за борба с дискриминацията на различна основа. Конкурсът е демонстрация на съпричастието към европейските ценности. Наградата дава авторитет, градът става привлекателно място за туризъм, бизнес и живот."
Според Стоянова шансове имат София Пловдив, Бургас и доста други градове в България.
За съжаление в изминалите 2 издание Столичната община не е кандидатствала, но неслучайно София се слави като град на толерантността.
Носители на златно отличие #DiversityCapitals за 2023 г.
Повече от 70 градове и региони кандидатстваха за прозвището „Европейски столици на приобщаването и многообразието“ в миналогодишния конкурс.
През 2024 г . ще бъдат определени носителите на златно, сребърно и бронзово отличие в трите категории:
Носителите на златните отличия ще носят титлата „Европейска столица на приобщаването и многообразието“ за период от една година.
Чуйте разговора на Катя Василева.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..