С експозицията "Любен Зидаров – 100 години“ Съюзът на българските художници отбелязва 100-годишнината от рождението на Любен Зидаров (23.12.1923 – 3.01.2023), художник със забележителна диря в българското изкуство.
Любен Зидаров е посветил над седем десетилетия на изкуството на книгата. Той е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори. Признат за един от създателите на модерното течение в българската илюстрация от 60-те години на ХХ в., художникът е и един от основоположниците на рисувания комикс в България и на първото у нас илюстровано списание за деца „Славейче“ (1957).
Любен Зидаров е илюстратор на детството на поколения българи.
В богатата му творческа биография присъстват стотици класически произведения от световната и българската литература, сред които “Андерсенови приказки“, “Приказки на Шехеразада“, “Островът на съкровищата“, “Граф Монте Кристо“, “Принцът и просякът“, “Чичо Томовата колиба“, “Том Сойер“, приказките на Е.Т.А. Хофман и Оскар Уайлд, романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, на Пейо Яворов, Николай Райнов, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.
Събеседник в „Радиокафе“ бе синът му Филип Зидаров – изкуствовед и куратор на експозицията.
"Не става дума само за това, че баща ми живя 99 години, но той работи почти през цялото това време. Първата му работа, представена в изложбата е от 1942, последната през 2022. 80 години творчески живот е наистина един век реално“, отбеляза синът.
Тайната отвъд физическото
„Не зная дали има тайна. За много хора първата детска книжка е била негова, за мен също, разбира се. Той беше пример, за мен в личен план, неговата работоспособност, дисциплина, неговата идея как човек трябва да има отговорност към онова, което върши и към собствения си талант, винаги ще бъде една недостижима цел, позиция в живота“, посочи Филип Зидаров, разказвайки как в ранните си детски години израства покрай родителите си.
“С идеята за книги, за изображения, за неща които се случват, които от живота преминават през изкуството и обратно, а в професионален аспект на художествен критик и куратор, изведнъж съвсем естествено оформихме партньорски тандем“, разкри той.
Почти три десетилетия те правят заедно изложбените, художествените и издателски проекти – той ми казваше „ти си моят агент“, разказва Зидаров.
За многобройните книжни издания преминали през ръцете му казва:
“Щастлив съм, че те се оказаха моята духовна връзка с няколко поколения читатели“.
Той имаше няколко много любими произведения, с които хората го свързваха по някакъв начин, сред тях „Андерсеновите приказки, които илюстрира за първи път през 1964 година и шестото издание през 2018 г.
“Всяко издание правеше почти наново, винаги развиваше контакта си с текста и с автора“, изтъкна Филип Зидаров.
Изложбата „Любен Зидаров -100 години“ представя много произведения на художника, книги и филма “Вълшебното огледало“.
Още от разказа за творческия път на Любен Зидаров, ще чуете в разговора на Даниел Ненчев.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..