Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осем години любов към изкуството

| обновено на 11.02.24 в 21:26
8
С арх. Теодора Джерманова и Христо Киров
Снимка: радио София

Радиокафе гостува на Сити Марк Арт Център – едно модерно място за култура, изкуство, музика, театър и бизнес в навечерието на неговия осми рожден ден на 14 февруари. Разговаряме с популярни артисти, режисьори, художници.  Първи гост е Христо Киров – меценат и собственик и арх. Теодора Джерманова:

"Припознавам мястото заради енергията. Всеки усеща любовта, което носи. Всеки, който влезе тук, преоткрива себе си. Ако нещо ни вълнува, това е критерият за нас. Вече имаме дигитален орган и проф.Кръстева ще предаде силата на въздействието, което носи. (Христо Киров) Оцеляхме след 7 години ходене по мъките, после работихме с 20-30 % от капацитета си по време на пандемията. Бе предизвикателство и да пригодим залата за хора с увреждания. Сега  могат да стигнат до всяка точка на залата. Пространството е комфорт. Всеки цвят влияе по различен начин, цветовете лекуват. Най-голямата ми награда е след спектакъл хората да се чувстват добре."  (арх. Теодора Джерманова)

Георги Михалков е режисьор и мениджър на Сити Марк Арт Център: "Поне две и половина години ни трябваха за да съберем екип. Предлагаме качество, енергията идва с добро настроение, всеки умее да поеме инициатива. Готвим и ново представление, "Измяна" на Харолд Пинтър. Обичам трудните автори, те гонят публиката от салоните. Но може да се направят атрактивни представления. Целта ми е стях да направя много гледаемо представление. Сложни са да ги направиш в цялата им палитра плюс безкрайната им ексцентричност. Спектакълът има свой собствен живот. Научих се да разбирам от икономиката на театъра. Завъдихме публиката си от уста на ухо. Слава Богу, театралната журналистика не диктува модата. Театърът е професия и кръвна група."

Владимир Киров е художник, чиято изложба се открива на 14 февруари: 

"Изложбата е моя и на дъщеря ми. Картините са на базата на определена реплика. Заглавието на картината е реплика. Композицията остава отворена към зрителя. Нощем ставам и отивам да си погледна картините. Това им дава духовен смисъл. Това което правиш е мисия за предаване на духовната същност на хората."

Актрисата Марияна Коева

"Разработката ни на приказката "Принцесата и свинаря" е намигване към публиката. Предния сезон си дадохме предизвикателство на "При закрити врати" на Сартр, където съм и сценограф. Доста труден текст и доста напрегната ситуация, април е следващият ни спектакъл".

Мариус Донкин няма нужда от представяне:

"Международният фестивал на моноспектаклите е за 12-и път. Моноспектакълът е едно от най-трудните изпълнения. Всяка вечер представлението е различно както и публиката. Имигрантите, идентичността, доброто и злото са част от темите." 

Проф. Нева Кръстева:

"Концертът е посветен на собственика на органа, който за съжаление почина – Васил Макаринов, той бе мой ученик. Органът ще го използваме и за солов репертоар. Текстовете на „Духовните кантати“ на Бах ще ги чете Мариус Донкин. Бах се смята, че е правил сам текстове. Органът е и проповедник, той демонстрира мощта на човека, той може и да импровизира, репертоарът е изключително извисен. Музиката за орган никога не бива пошла, има си свой език.

Музиката е терапевт и е грешно да се поставя на последно място в една култура. Евентуално стои накрая, след спорта. Духовното и политиката трудно се сещат едно за друго. Музиката е посредник, воля за живот. Дава сили и оптимизъм. Големите постижения се дължат на школи, на предшественици. Учителят на Бах е направил от него това, което той е. Музиката е вродено качество, достатъчно е да желаеш да се докоснеш до нея, тя е готова да откликне."

Актьорът Димитър Живков :

„Детската ми мечта бе да стана каубой или актьор. За каубой ми беше сложно, за актьор ми се получиха нещата. Синът ми цитира някои реплики, които са му станали интересни. Когато съм писал текста съм наблюдавал познати, роднини. Според характера и амбициите на индивида, нещата му се получават. С талант и много работа успехът е неизбежен.“

 Финалът е с още един художник, Иван Яхнаджиев:

"Тук създадохме идея, децата след като излизат от представление, да рисуват с мен. Това е преживяване, което продължава вкъщи. Това струва и трябва да се цени. Обикновено родителите купуват картините."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53