Европейският съюз обяви консенсус по окончателния вариант на законодателната рамка на ЕС по отношение на изкуствения интелект (ИИ).
Почти приетата форма на регулация налага оценка на риска за различни проекции на съвременния изкуствен интелект, коментира пред БНР-Радио София доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН:
"Тези рестрикции приличат на идеята за GDPR (европейския регламент за лични данни – бел.ред.). Засега са само препоръчителни, въпреки че има предложени и глоби, най-голямата от които е 25 милиона. Едва ли тези суми биха стреснали корпоративни гиганти, които става дума за бизнес за милиарди."
По думите на експерта, все още има какво да се желае по отношение на тази директива, тъй като в държави като Китай или Бразилия няма рестрикции и там може да се налеят много повече пари.
"Рано е регулациите да стават толкова рестриктивни, по-скоро трябва да бъдат с пожелателен характер - все още не знаем реалните тенденции какви ще изглеждат, не бива да подхождаме параноично, че всичко е фалшиви новини.
Новите технологични решения ще облекчат много нашия живот, така че трябва да им дадем зелена светлина като на всеки стартъп. Европа е силна със своя естествен интелект. Технологичните лидери са в Азия и САЩ. Европейският съюз традиционно се грижи за своите граждани. Смятам, че е добро решение да се направи оценка на рисковете, но тя да бъде динамична. Трябва внимателно да се подхожда към тези законодателни мерки, за да не „изгоним“ технологиите на бъдещето в Азия. Все още човешкият интелект управлява цивилизацията (а не изкуственият)", коментира още ученият.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил . В съвместно изявление двете организации обявиха, че..
За шеста поредна година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти с националната стипендия "С усилия към звездите" в пет области – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Платформата е отворена от 1 ноември, а тази година призивът на фондацията към младите артисти е "Претвори рамките!". Стипендията е..
През октомври са извършени 227 проверки на собственици на домашни любимци в паркове, градини, междублокови пространства, по сигнали и други, съобщават от Столичния инспекторат. Част от проверките са извършени съвместно с полицията и служители на районните администрации и при необходимост с други институции. Следи се за носене на паспорт, поставен..
Още с втория си роман "Обучение в покорство" Сара Бърнстийн успява така да бъде забелязана, че да влезе в краткя списък за наградата "Букър" . Именно тази нейна книга е първата, с която читателите се срещат на български език. В отзив "The Times" описва "Обучение в покорство" като " роман за жертви и палачи , за вината и..
Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..
Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...