Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден на радиото

Милен Митев: Разказването на истории е нашата сила

Българското национално радио работи за създаване на мобилно приложение

Снимка: Радио София

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото, по инициатива на ЮНЕСКО. Тази година честването се провежда под наслов "Радиото: един век информира, забавлява и образова".

Пред Радио София генералният директор на Българското национално радио Милен Митев коментира, че звукът има много предимства пред останалите медии.

"Звукът е много демократичен, тъй като е много по-лесно да се създаде, отколкото аудио-визуалният продукт, което го прави достъпен за много повече хора. В много държави подкастите навлизат все по-силно, при нас все още не са така силно застъпени, но вярвам, че в близките години все повече ще нараства слушането на подкасти, което е някаква естествена еволюция на радиото, в известен смисъл, тъй като хората очакват да слушат това, което ги интересува по времето, което на тях им е удобно", каза Митев.

Той добави, че радиото дава усещане за свобода, както на водещите, така и на слушателите.

"Звукът може да се слуша, без да се налага да ангажира цялото ти внимание, докато правиш нещо друго. Това също е територия, в която смятам, че звукът като медия ще се развива тепърва в следващите години", уточни генералният директор на БНР.

По думите му, в момента аудиторията е залята с огромен обем от информация, което е предизвикателство за слушателите. Той изтъкна и важността на регионалните медии като източник на информация.

"Те са по-близо до хората, защото често пъти националните проблеми не са това, което занимава всички хора и затова е много важно да покажем и какво се случва на регионално ниво. Затова е важно да има регионални медии, а напоследък се забелязва, че те все повече изчезват, тъй като на медиите в днешно време им е нужен мащаб, а когато го нямат, те не могат да си осигурят средства, за да работят нормално. Всъщност предимството да имаме огромно семейство от програми, ни дава на нас самите този мащаб. Възможността да си сътрудничим помежду си, възможността да използваме съдържание от свои колеги, е голямо предимство", обясни Милен Митев.

Той добави, че Българското национално радио работи в посока създаване на мобилно приложение, чрез което да може програмите на БНР да се слушат навсякъде.

"Би трябвало в рамките на тази година да имаме и тази възможност за достигане до аудиторията чрез приложение. Данните показват, че около 70% от посетителите на нашия уеб сайт, в някои месеци, го посещават през мобилни телефони", каза Митев.

Той обясни, че от няколко месеца се водят дискусии, относно необходимостта за изменение на Закона за радиото и телевизията. През 2020-2021 година е изработен проект за изменение, за частта за управление и финансиране на обществените медии. Там е възприет принципа за по-подробно разписване на обществената мисия на радиото, добави генералният директор на БНР.

Той изтъкна и важността при сътрудничеството на обществените медии в рамките на EBU.

"През миналата година екип от EBU дойде и направи кратък одит на БНР по отношение на готовността ни да извършим дигитална трансформация и излезе с препоръки, които сега ще се опитаме да изпълним. В момента правят същото нещо в БНТ. Те се опитват да подават ръка, да споделят знанието, опита, който имат, както в централата на EBU, така и от по-големите членове", обясни Милен Митев.

По думите му, данните на EBU за 2022 г. за обществените радио и телевизионни оператори и програми в Европа сочат, че най-висок е дела на общественото радио в Скандинавските страни, както и в Австрия, Швейцария и Германия, следвани от Финландия и Обединеното кралство. Митев добави, че в по-южните държави делът на програмите на обществените радиа е по-малък. Той обясни, че България е една от малкото европейски държави, в която радиото няма свое мобилно приложение, а разчита само на уеб сайта си.

Наред с мисията си да информира, забавлява и образова, силата на радиото е и в споделените истории, каза Митев.

"Разказването на истории – това е нашата сила. Това в радиото е в още в по-голяма степен важно, отколкото в телевизията, тъй като ние имаме само звука и само гласа си, за да разказваме истории, а силната история е това, което докосва умовете и сърцата на слушателите - това, което ги кара да се върнат отново към нас", добави той.

Милен Митев изтъкна и важността при борбата с дезинформацията и фалшивите новини и припомни, че БНР разполага с Екип за проверка на факти.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07
Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Пет артистични двойки в една изложба

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..

публикувано на 03.02.25 в 13:45

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Увеличават се хоспитализираните в "Пирогов" жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..

публикувано на 03.02.25 в 08:19