Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С данните си български иновативен продукт предпазва спортисти от контузии и разкрива пълния им потенциал

Даниел Шопов

Проследяване и анализ на състоянието на спортистите може да се прави не само от преките треньори. Иновативна българска разработка помага в това отношение с интегрирана система и тя на практика помага на спортистите да имат дълги и продуктивни кариери и да достигнат пълния си състезателен потенциал.

На всичко отгоре става дума за преносимо устройство с тегло под 50 грама, което може да се поставя в джоб на спортната фланелка, например. А всички данни и анализи от системата се представят в реално време, за всяка една секунда, за всеки един играч.

С помощта на таблет могат да се виждат данните на до 30 играчи едновременно.

Хубавото не се изчерпва с това. 

Системата съдържа всички исторически данни от тренировки и мачове, достъпна на отбора във всеки един момент – включително и по време на мач.

"С всички данни, които осигуряваме, треньорите могат да вземат възможно най-информираните решения по време на мач и по време на подготовката на играчите – коментира пред БНР-Радио София Даниел Шопов от екипа разработчици. – Може да се ползва за всякакъв вид спорт. Има софтуерна и хардуерна част. Ако има специфични нужди, можем да се съобразим и надградим."

Всеки процент от потенциала може да донесе победа в професионалния спорт, допълни Шопов. И наблегна на прогнозата и превенцията на безконтактните контузии. "Вече не са достатъчни мускули. Ролята на науката в спорта става все по-значима."

Подкрепен с изкуствен интелект, иновативният продукт може да се самообучава и самоусъвършенства.

Системата се проектира изцяло в България, а част от производството ѝ е изнесено в Китай.

Автоматизирания процес, приемането и предаване на данни в реално време отличава българската компания от глобалните конкуренти.

Никак не е случайно, че иновацията Barin Sports 360 донесе награда на авторите си на последната церемония за иновативно предприятие на годината, в категорията „Пазарно лидерство“.

Продуктът позволява получаване на комбинация от данни, свързани с представянето на играчите и тяхното състояние за упражняване на по-добър контрол на умората, преценка за готовност за игра и аналитика за предсказване на безконтактни контузии.

Авторите на Barin Sports 360 вече имат контакти и дори работят със спортни федерации и отбори, които се готвят за олимпиади и други големи спортни първенства. Работят в сътрудничество с НСА, Техническия университет и други научни организации.

Очакват разширяване на пазара и в чужбина. Насочили са се към отваряне на офиси за обслужване на клиенти в Обединените арабски емирства, Унгария, Австрия, Германия, Обединеното кралство. Техни клиенти са дори национални отбори в различни континенти.

Екипът се разширява и като численост и като специалисти.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00