Велислав Стоянов с директора на Музикалното училище, Столина Добрева, след мини турне на Брас бенда на НМУ "Л.Пипков" в Амстердам:
"Благодарни сме и на НМУ, и на НФК. Това е реализация на проект от 2019. Да се обменят добри практики. Май 2023 дойдоха два фюжън бенда с няколко класически инструменталисти от лицея Codarts в Ротердам. Повечето се занимаваха с джаз. Изнесоха два концерта на открито. Получихме тогава поканата да им гостуваме.
Понастоящем брасбенда са 20, иначе пътуваха 16 деца между 6 и 12 клас. В Холандия се култивира вкуса на децата към музиката. Доскоро лицеят в Ротердам е бил консервативен, сега всичко, с което занимават учащите се, във всяка една секунда могат да бъдат извадени от зоната на конфорт, а те го очакват с интерес. Чак ми се прииска да уча там.
Ученичка по класическа цигулка например, всяка седмица има уроци по импровизация и вече е настървена по тях. Както и ние - пяхме госпъл на нидерландски. Децата от Брас бенда в началото бяха притеснени, но им казаха "каквото е в главите ви - това правете"!
Основната цел беше концерт с общи неща. Децата музицираха заедно в стил Ню Орлиънс. После ги накара да напишат парче. Обясни им какво е Mardi Gras и в края на концерта го направиха, наредени в редица, обикаляха около нас, публиката и го свиреха. Едно момче от тях, с награда за джаз-композиция до 18 г. ни даде негов аранжимент на Снарки Пъпи. Изсвирихме и две наши парчета. Децата непрекъснато бяха подтиквани да пишат нещо. Там са провокирани да създават всеки месец различен репертоар. Но нямат предмети като полифония, музикален анализ, че при нас учат 850 деца, а при тях са 200, от които половината са танцьори. Музиката е общуване! Ние още от догодина ще въведем часове по импровизация.
Брас бендът продължава с благотворителни концерти за закупуване на инструменти през пролетта (след 24 май) и есента. Ще има специални гости. Аз започвам с пробно преподаване на импровизация, децата го искат. Може би ще направим и фюжън бенд. Искам да променя брас-обществото, децатане заслужават да се превърнат в незаинтересовани музиканти. Да свирят с цялото си сърце и душа, в момента в залите тук това ми липсва зверски. Имаме ужасяващ мързел, който се захранва със завист. Хората, които се занимават с изкуство, трябва да са отворени към другите светове."
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..