Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата и възможните решения пред преподаването на ценности в училище

Снимка: Радио София

Резултатите от проекта “Как да преподаваме ценности?” ще бъдат представени от екипа на "Заедно в час" и платформата Prepodavame.bg. На 26.02.24 г. от 18.00 часа те организират безплатен уебинар за учители. Срещата е в Zoom и е напълно безплатна за всички участващи преподаватели.

В рамките на проекта са проведени анкети и интервюта с над 400 учители в страната, свързани с предизвикателствата и възможните решения пред преподаването на ценности в училище.

Пред Радио София Юлия Мишкова - старши специалист "Управление на проекти" във Фондация "Заедно в час" обясни, че целта на проекта е учителите да свикнат да преподават общочовешките ценности на децата в училище.

„Всичко започва от семейството, но преживяванията на детето в училище са също толкова активна и важна част от неговото оформяне, тъй като то прекарва и повече време там. По цял ден взаимодействат със своите съученици, със своите учители, така че не можем да омаловажим и ролята, която учителите имат в този процес“, каза Юлия Мишкова.

От фондация „Заедно в час“ казват, че всеки учител би се съгласил, че общочовешките ценности имат място в училищното образование, но как това се прави в момента и може ли да се прави по-добре?

„Образователната система често чуваме и си казваме, с абсолютно право бих казала, че репликира картината, която виждаме в обществото. Имаме различен тип разбирания сред самите учители, които в крайна сметка, не са хомогенна група – имат различен опит, различно образование и различно житейско преживяване, което е оказало влияние върху техните вярвания. Картината е пъстра, но се открояват някои тенденции, които биха могли да бъдат представителни за по-голямата част от хората, обхванати в училищната система“, обясни Юлия Мишкова.

Тя добави, че изводите от анкетата са свързани от една страна с трудностите на учителите да намират достатъчно време и пространство, за да акцентират върху качествените въпроси, които да им позволят да задълбочат мисленето на учениците по отделни теми, свързани с ценностите. Юлия Мишкова добави, че именно това казват всички учители, като причината е липсата на време и прекаленото натоварване с материал, който се очаква да покрият, каза тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Някои вече усетиха сладостта от членството

"Форум", 28.01.25: Шенген – наша изстрадана и заслужена привилегия

Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..

публикувано на 28.01.25 в 18:40

Работна група ще действа за привличане на работници и туристи от чужбина

Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..

публикувано на 28.01.25 в 17:06

Парамедиците са готови да подпомагат дефицитните медицински сестри в училищата

В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..

публикувано на 28.01.25 в 16:05

"Академия за Родители" ще отличи компаниите, подкрепящи своите служители с деца

На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..

публикувано на 28.01.25 в 15:35
Мая Цанева

Нова платформа ще подпомага поколението 50+ за намиране на работа и кариерно развитие

Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..

публикувано на 28.01.25 в 15:33
Надя Василева

Технологиите трансформират пазара на труда, неавтоматизиращите умения стават валутата на бъдещето

Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...

публикувано на 28.01.25 в 14:56
Стела Христова-Сачи

Стела Христова-Сачи - за пътешествията в Индия, “Leela" и за пътя към себепознанието

Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..

публикувано на 28.01.25 в 13:51