Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата и възможните решения пред преподаването на ценности в училище

Снимка: Радио София

Резултатите от проекта “Как да преподаваме ценности?” ще бъдат представени от екипа на "Заедно в час" и платформата Prepodavame.bg. На 26.02.24 г. от 18.00 часа те организират безплатен уебинар за учители. Срещата е в Zoom и е напълно безплатна за всички участващи преподаватели.

В рамките на проекта са проведени анкети и интервюта с над 400 учители в страната, свързани с предизвикателствата и възможните решения пред преподаването на ценности в училище.

Пред Радио София Юлия Мишкова - старши специалист "Управление на проекти" във Фондация "Заедно в час" обясни, че целта на проекта е учителите да свикнат да преподават общочовешките ценности на децата в училище.

„Всичко започва от семейството, но преживяванията на детето в училище са също толкова активна и важна част от неговото оформяне, тъй като то прекарва и повече време там. По цял ден взаимодействат със своите съученици, със своите учители, така че не можем да омаловажим и ролята, която учителите имат в този процес“, каза Юлия Мишкова.

От фондация „Заедно в час“ казват, че всеки учител би се съгласил, че общочовешките ценности имат място в училищното образование, но как това се прави в момента и може ли да се прави по-добре?

„Образователната система често чуваме и си казваме, с абсолютно право бих казала, че репликира картината, която виждаме в обществото. Имаме различен тип разбирания сред самите учители, които в крайна сметка, не са хомогенна група – имат различен опит, различно образование и различно житейско преживяване, което е оказало влияние върху техните вярвания. Картината е пъстра, но се открояват някои тенденции, които биха могли да бъдат представителни за по-голямата част от хората, обхванати в училищната система“, обясни Юлия Мишкова.

Тя добави, че изводите от анкетата са свързани от една страна с трудностите на учителите да намират достатъчно време и пространство, за да акцентират върху качествените въпроси, които да им позволят да задълбочат мисленето на учениците по отделни теми, свързани с ценностите. Юлия Мишкова добави, че именно това казват всички учители, като причината е липсата на време и прекаленото натоварване с материал, който се очаква да покрият, каза тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 16 юли почитаме Света мъченица Юлия

На 16 юли Православната църква чества паметта на Света мъченица Юлия.  Св. Юлия била родом от Картаген. Произхождала от бележит род. Родителите ѝ били християни и ѝ дали християнско възпитание. Когато персийците покорили Картаген, те отвлекли много народ. И малката Юлия била между пленниците. Купил я някой търговец езичник в Сирия. Много настоявал..

публикувано на 16.07.24 в 09:06

Червен код за опасно горещо време в четири области

Червен код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за четири области в страната - Плевен, Велико Търново, Русе и Благоевград. Ще бъде слънчево, след обяд над източните райони и Дунавската равнина с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Много горещо, с максимални..

публикувано на 16.07.24 в 07:35
Снимката е илюстративна, архив.

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска”

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска", съобщиха от Столичната община. Планира се изграждане на три платна за движение, нови тротоари и улично осветление. На 16 юли 2024 г. започва разширението на столичната ул. "Опълченска" Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица Живеещи в района на улица..

публикувано на 16.07.24 в 06:10

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44