Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев:

Специализираните институции без затруднение могат да сглобят пъзела около Нотариуса и Пепи Еврото

Снимка: БГНЕС

За близо месец след убийството на Мартин Божанов, разследващите органи все още не са стигнали до категорична яснота по отношение на замесените в престъпната група на т.нар. Нотариуса, на обвързаностите с хора от различни институции и служби от правосъдната система. И все още излизат парчета от пъзела.

Преди около 3 години от Антикорупционния фонд (АКФ) извършиха разследване за схемите на Божанов, сезираха служби.

"Разследването беше гледано над милион пъти, но общо взето не последва – коментира пред БНР-Радио София директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев. – Все пак се натъкнахме на опити на тогавашния главен прокурор Иван Гешев с повод и без повод да неглижира изнесената от нас информация, да я окачестви като фантазии на дилетанти, които искат да привлекат обществено внимание."

По думите на Станкушев категорично ясно е, че са съществували две престъпни групи, които са действали в последните повече от 10-12 години, а може би и 20.

В създадената комисия в Народното събрание над 3 часа и половина са изслушвали членове на АКФ.

"Те си задаваха въпроса Как така може да не се е знаело това, което сега се коментира усилено. Призовахме ги да си отворят протоколите от случаите, в които е бил изслушван господин главния прокурор Иван Гешев. В тези стенограмите се вижда как еднозначно, надменно и присмехулно, на моменти леко невъзпитано той отрича каквото и да е. Това означава, че все пак народни избраници са били запознати и са поставяли въпроси. Фактически всякакви опити да се дискутират проблематиката със съществуването на организирани престъпни групи е парирана в зародиш от самия него (Гешев – бел.ред.) Какво да говорим за надолу по вертикалата в структурите на прокуратурата."

Бойко Станкушев обясни, че от АКФ са предали наличната им информация на тогавашния министър на вътрешните работи Бойко Рашков.

"Той се задейства тогава, но за часове информацията, какво е говорено в кабинета му, изтече. Втория път папката с информацията не минава през деловодството на МВР, а Рашков я връчва лично на ГДБОП. И пак нищо не се случи. 
Не мога да кажа кои или кой спира цялото разследване. Аз съм страничен наблюдател. Предали сме информацията, с която разполагаме, включително и на най-високо ниво – в парламента. Оттук нататък просто чакаме да видим как от отделните елементи, от различните казуси може да се сглоби целият пъзел, така че да се разбере колко нависоко стига покровителството на тези организирани престъпни групи и респективно кои са хората, които са се облагодетелствали от това."

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15