Голяма живописна изложба "Неспокойни повърхности“ на изтъкнатия художник и преподавател по живопис Красимир Карабаджаков бе открита преди дни в Националната галерия „Двореца“.
Включените в изложбата картини очертават територията на образните натрапчивости, които преследват Красимир Карабаджаков през годините. Владение, в което възгледът за живописта се издига над баналността – иконографски, тематично и творчески.
Повече за събитието разказва кураторът Яна Братанова, която отдавна познава и изследва творчеството на художника.
"Неподражаем стил, който пречи за направата на паралел с друг автор, дори работещ в сходна посока. Автор, който има много и групови, и самостоятелни изяви, но изложба с такъв мащаб в Националната галерия не е имал", посочва Братанова.
Той е сред петимата основатели на групата „Диско‘95“, заедно с художниците Румен Жеков, Красимир Добрев, Димитър Митовски и Кольо Карамфилов, с които участва в проекта “Диско Лувър“ през 1998 година.
Красимир Карабаджаков е оригинален автор, който често бяга от диалога, за творбите си избира нетрадиционни повърхности като алуминия и винила. Фината като лист алуминиева или друга повърхност не резонира, докато Красимир Карабаджаков не създаде втора повърхност, върху която разгръща своите неочаквани сцени, изградени от детайли и персонажи, които никога не са буквални, посочва кураторът.
"Всъщност целият му изказ е много характерен. Той вижда в привидно незначителния детайл нещо много интересно и го извежда в основен персонаж, динамиката и експресията са характерни за него като артист", подчерта Яна Братанова.
Картините в експозицията "Неспокойни повърхности" са разпределени в 7 от залите на Национална галерия „Двореца“, като включените произведения са от средата на 90-те години на ХХ век до последните му произведения, създадени през 2023 година.
Най-ранна е знаковата серия от балкански пейзажи, които отново не са типични. Същата нетипичност можем да видим и при портретите – не на любими хора от семейството, а отново нетрадиционния оригинален поглед, там е неговият дългогодишен партньор в риболова, можем да видим много смесени персонажи от литературни и музикални произведения. "Къщата на изгряващото слънце“ е серия, която е вдъхновена от легендарната песен „House of The Rising Sun“, но отново не буквално, защото нищо в творчеството му не е такова, поясни кураторът.
Желаещите да посетят изложбата ще могат да се насладят на най-знаковите серии, които Красимир Карабаджаков създава през годините, посочи още Яна Братанова.
Разговора с нея чуйте в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..