Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радомир се събужда

6
Паркът в Радомир
Снимка: архив БНР

Радиокафе гостува на община Радомир, като пръв пред микрофоните ни застава кметът Кирил Стоев:

"Кметът работи 24/7, всеки ден е работен. Радомир се събужда от сън и скоро ще стане прекрасно място за живеене. Имаме 32 населени места. Радомир е създаден като аграрен град, през индустриализацията е създаден още през 60-те завод Електрик, после е ЗТМ, плануван за над 10 хиляди, в момента са около 150-60. Оранжерийният з-д се занимава с метални конструкции, имаме и нови модерни предприятия за климатици и обработка на неръждавейки. Имаме добра комуникация с ръководителите им.

Има прекрасни места, които могат да бъдат реформирани и да привлекат туристи. Местността "Дивите божури" е прекрасна, трябва да се рекламира за планински туризъм, особено когато цъфтят божурите.

Жителите на града са около 13 хиляди, в цялата община - около 22 хиляди. Сега прирастът не е такъв, няма много младежи, това е един от проблемите. Искаме да ги задържим, но нямаме и спортна зала. Има забавяне темповете на пътуване към София, има работещи, пътуващи от София за фармацевтичния завод в Радомир.

Приоритетите са инфраструктура - водоподаване, особено в отделни села, където тръбите са морално остаряли. Имаме разговори с потенциални инвеститори. Опитваме се да оправим максимално бързо това, което можем. Надявам се в най-скоро време да реконструираме парка. Туристическият потенциал не е усвоен. Проблем са и бездомните кучета - особено в селата, трябва да се изгради общински приют за най-агресивните."

Следва адвокат Пламен Димитров - юрист на Община Радомир:

"В 2019 намерих с. Долни Раховец, впечатли ме, къпем се и поливаме градините с минерална вода. Селото е хубаво. Тук се отглежда един от най-хубавия чесън, според "Нешънъл Джиографик" е трети в света. От миналата година започна много добър фестивал на чесъна.

Един юрист е длъжен да защитава интереси. Имаше 15 дела срещу общината в 2023, 10 от които за ухапване от кучета. Исковите молби са едни и същи, кучето си остава същото, хората са различни. Според ветеринарната лекарка кучето е кастрирано и не е агресивно.

С г-н Стоев бяхме конкуренти, програмите ни се доближаваха. Радомир трябва да стане предпочитано място за живеене."

Слушаме и Станислава Генадиева - заместник-кмет по култура, образование, социални дейности, младежки дейности и спорт, проекти:

"През цялата година имаме планирани културни дейности. Акцент е празника на града - Димитровден. Преди това е Празникът на бозата, тази година ще надградим Фестивала на чесъна. Имаме много самодейци. Работим много добре и с образователните институции, Младежкия дом.

Имаме 3 детски градини, 2 държавни училища, 3 общински в града и 3 в селата. Ежедневно има осигурен транспорт за учениците от селата. Голяма част продължават обучението си във ВУЗ - в София и Благоевград. 

В социалната сфера работим по програми на МТСП и АСП, имаме Център за настаняване от семеен тип, Дом за стари хора - радостно е, че хората получават адекватна и навременна грижа. Лица с увреждания могат да работят в социални предприятия. Ежедневно ни търсят с всякакви, вкл. социални проблеми.

Спортните съоръжения не са достатъчни. Има проект за изграждане на мултифункционална зала. Имаме одобрено финансиране 50% от ММС за покрит тенис корт, останалите са общинско финансиране. През май ще направим маратон. Довършваме и проект за артистично ателие за уязвимите групи деца. Надяваме се да развием и културния туризъм."

В разговора се включва и Владимир Димитров – старши треньор на ФК „Струмска слава“, общински съветник:

"Клубът се създава в 1927 от два предишни клуба. Футболът в Радомир е на добро ниво, по-добри сме от окръжния град Перник, гордея се, че вече осма година сме сред най-добрите отбори в България. Трябва да милееш за спорта, цялата ми кариера е била в Радомир. Много труд и нерви ни костваше минаването в по-горното ниво. Ще останем само на издръжка на общината, твърде малко се отделя внимание на спорта от държавата. 

Изключително впечатление ми направи уникалната база в Айндховен, 14 затревени терена и деца от 4-5 години, това даже не можем да си го мечтаем. Едно дете е по-добре да спортува, отколкото да е пред телефона и компютъра. Почти не се четат книги, тази тема ми е болна. А масово децата са с наднормено тегло. Не може в начално училища да няма учител по физическо, не може учителка в костюм и с токчета да прави това. Преди се правеше физзарядка, влизаш в час по-енергичен.

За един малък град всички се познаваме и обратната връзка с всички избиратели е повече от добра. Досега обаче нямаше чуваемост и обратна връзка. Посетихме всичи населени места. Проблемите на хората са най-вече от битов характер - липсата на вода, пътищата, бездомните кучета. Решенията са по-дългосрочни, изключително трудно е всичко да се реши на момента. От три месеца сме и няма как с магическа пръчка да решим трупаното с години. Малко повече търпение!"

Финалът е с Гергана Здравкова - заместник-кмет специализирана администрация, техническа служба, инфраструктурни обекти:

"Проблемите в почти всяко населено място бяха с инфраструктурата, водоснабдяването. Фокусът не е само към града, а и към малките населени места. Имаме спечелен проект за подмяна на уличното осветление. Друга част са лесно разрешими организационно, имат необходимост да сме сред тях, да има чуваемост.  Нещата трябва да се приоритизират. Трябва да се изгради доверие в администрацията.

С. Дрен беше доста по-населено с млади хора. В последните 2-3 години има търсене от страна на младите, особено с работата от разстояние, млади се заселват там и искат да се подобри страната. Направиха фондация, събират хората на различни празници. Преди имаше период на леко отчуждаване, но от 2-3 години нещата се променят. Много е хубаво да ги подкрепим - да се връщаме към родните си места. Младежката енергия трябва да създаде по-добър облик."








По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Шарков

Георги Шарков: Бизнес щетите при IT срива са по-съществени от броя на засегнатите компютри

Глобалният IT срив от 19 юли в международната компания за киберсигурност "Краудстрайк" (Crowdstrike) и в софтуерния гигант "Майкрософт" (Microsoft) причиниха сериозни затруднения в работата на авиокомпании, медии, банки, телекомуникационни и транспортни компании в цял свят. Той доведе и до невъзможност личните лекари да работят, а аптеките..

публикувано на 23.07.24 в 17:06
Силвия Георгиева

Климатичните промени налагат нови предизвикателства пред местните власти

Климатичните промени са сериозно предизвикателство както за целия свят, но и конкретно за местните власти . Сухите лета и наводненията са доказателство, че тези промени се отразяват пряко върху живота на всеки човек. "Трябва да се научим да се съобразяваме и да се адаптираме към природните явления, върху които не можем да повлияем. На..

публикувано на 23.07.24 в 15:44
Джо Байдън и Камала Харис

Харис е с достатъчна подкрепа за спечелване номинацията за президент

В Съединените щати процесът по зациментиране на номинацията на Камала Харис за президент на демократите върви бързо. Малко повече от 24 часа след като президентът Джо Байдън се оттегли от надпреварата за преизбирането му, зад нея застанаха повече от половината делегати на конгреса на демократите и поеха ангажимент да я подкрепят. Около нея..

публикувано на 23.07.24 в 14:54

Район "Оборище" събира софиянци за споделена храна и опознаване на съседа

“Голямата маса“ е инициатива на Столичната община – район “Оборище“, която ще се проведе тази събота, 27 юли. Поканата е към гражданите и жителите на района – да седнат на голямата маса, за да опознаят съседите си и да споделят храна с тях. За тази цел  р айон "Оборище“ затваря част от улица “Екзарх Йосиф” за автомобили на..

публикувано на 23.07.24 в 14:52
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов и общинските съветници Ваня Григорова (вдясно) и Марта Георгиева (вляво) на брифинга в Столичната община за условията в приютите и клиниките на ОП

Общински съветници искат проверка във ветеринарната клиника към "Екоравновесие"

Общински съветници в София настояват да бъдат предприети спешни мерки за подобряване на условията във ветеринарната клиника "Връбница" към общинското предприятие "Екоравновесие" и да бъде отменена заповедта, с която се забранява достъпа на доброволците до клиниката. Темата беше обсъдена на среща на общинари с неправителствени организации. По..

публикувано на 23.07.24 в 14:40

БДЖ възстановява директното пътуване от Пловдив до Русе и обратно

От юли 2024 г. БДЖ пуска влакове по линията Пловдив-Русе, с възможност и за столичани да пътуват до крайдунавския град. За дълго чаканата директна жп връзка в предаването “Радиокафе“ разговаряме с Кристиан Ваклинов от Сдружение  "За Родопската теснолинейка" . "Аз съм много радостен, като експерт от БДЖ, че успяхме заедно като екип да..

публикувано на 23.07.24 в 12:31

В Парк-музей "Врана" Sofia Lights ще представи уникалната арт инсталация Steel Grass

В последния юлски уикенд, в парк-музей "Врана", Sofia Lights представя инсталацията Steel Grass на световноизвестното френско арт студио Aerosculpture,  реализирало проекти в десетки държави на три континента. Инсталацията ще бъде представена за първи път извън Франция и то в такъв огромен мащаб, който ще обхваща голяма част от..

публикувано на 23.07.24 в 11:30