Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София и други 5 общини се възползват от финансовата помощ на програмата LIFE

Много домакинства смениха печките с твърдо гориво с екологични и по-чести
Снимка: Аделина Ангелова

Европейската комисия обяви финансиране в размер на повече от 233 млн. евро в 12 нови стратегически проекти в 10 държави членки по  в подкрепа изпълнението на амбициите в областта на околната среда и климата по .

Освен България, от финансирането ще се възползват и Чехия, Ирландия, Испания, Франция, Италия, Литва, Австрия, Полша и Финландия.

Европейските средства ще помогнат тези страни да постигнат своите национални цели в областта на околната среда и климата и да допринесат към екологичния преход на ЕС.

Европейският съюз има множество различни цели. Всяко едно евро трябва да се харчи по определени критерии и правила, за да има реален ефект, припомни пред БНР-Радио София Никола Миладинов, съветник към бюрото на ЕК в България:

"Каква по-важна цел може да има за инвестиране на средства от нашето физическо оцеляване и здраве чрез опазването на климата на нашата планета на крехкия баланс на нашето съжителство с природата.
Програмата LIFEподпомага екологични идеи за съхраняване на живота на природата, а оттам и на нашия собствен живот и този на нашите деца и внуци.
До 2027 година програмата трябва да разпредели общо 5.4 милиарда евро между 27-те европейски държави. Тя помага на нашите градове и села като финансира такива дейности, чрез които се постига трансформация към устойчива, кръгова и зелена икономика, защита и възстановяване на околната среда, спиране и обръщане на загубата на биологично разнообразие.“

Финансовите средства за нашата страна идват като солидарност от общата европейска каса и страната ни може да се възползва от тази инвестиция, която би била непосилна за общинските бюджети например.

"Важното е България да използва този ресурс и да кандидатства усилено", подчерта Миладинов и даде примери за мерки по проекта - замяна на отоплението на жилища от твърдо гориво (въглища) към други видове отоплителни уреди, които не излъчват вредни газове или проекти за опазване на биологичното разнообразие, много защитени видове животни в нашата красива българска природа.


Столичната община изпълнява Интегриран проект LIFE IP CLEAN AIR „Българските общини работят заедно за подобряване качеството на атмосферния въздух” по Програма LIFE на ЕС.

Общата му продължителност е 6 години и половина. В изпълнение е третата, последна фаза на проекта.

Другите бенефициенти са общините Бургас, Велико Търново, Монтана, Стара Загора и Русе, и неправителствената организация в обществена полза „Клуб Икономика 2000“- Експертен център по проекта. 

Предлаганият Интегриран проект е с фокус нисковъглеродно развитие чрез устойчива мобилност и включва финансирането на мерки, за които общините все още не са осигурили съфинансиране от национални оперативни програми.

  • В първата фаза за Столичната община проектът е за разработване на нов Генерален план за организация на движението  на територията на Столична Община (ГПОД). Той ще обхваща всички комуникационно-транспортни потоци -  пътните превозни средства и паркирането, обществения превоз, пешеходното и велосипедното движение. Очаква се резултатите по тази дейност да се промотира за използване от всички големи градове в страната.
  • Във втората фаза се изгражда „умна градска платформа“ за гражданите и гостите на града, която пряко да кореспондира с целия ПУГМ. Проектът ще включва цялостна система за интегрирана и обвързана, лесна за намиране и ясно визуализирана пълна информация в реално време за цялата община на български и на английски език относно: движението на превозните средства на градски транспорт с възможност за времево и финансово планиране на пътуванията; метеорологичната и пътна обстановка и др. информация, имаща отношение към живота и здравето на хората; паркирането в града – свободни места, ценови, времеви и други условия; относно пешеходни зони, тяхната свързаност и интересни културни, спортни и други обекти за жителите и гости на града в тези зони; велосипедно движение (трасета, състояние, велостоянки, вкл. със зарядни станции за електровелосипеди, и др.); пълна информация за системи за споделени велосипеди, тротинетки, електромобили под наем,  електрически зарядни станции; информация за тежкотоварните превозни средства (София е голям транспортен център и през него минават международни европейски пътища); важна информация за интермодалност – свързаност между летище, ж.п. гари, метро и друга информация, улесняваща гражданите и гостите на града и мотивираща устойчивата градска мобилност и алтернативните начини на придвижване. Системата ще позволява надграждане и непрекъснато актуализиране на информацията.

Прогнозният бюджет по Интегрирания проект на София за цялата продължителност на проекта е 5,266 млн.евро, от които: 2,796 млн. ся от ЕС и до 2,470 млн. евро – собствени, съобщиха специално за БНР-Радио София от Столичната община.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50