Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли създадена Космическа агенция у нас?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Предстои да бъде реализирана инициатива за сформиране на Космическа агенция у нас. Надеждата е проектът да стане факт още през настоящата година, като към агенцията да бъдат привлечени водещи компании и образователни институции. Подробности пред Радио София разказа проф. Деница Борисова.

"Институтът за Космически Изследвания и Технологии" е част от БАН. Тази наша структура бих казала, че много добре работи. По отношение на института имаме три основни направления, където се извършват както фундаментални, така и приложни изследвания. Това са "Физика на космоса", "Дистанционни изследвания на земята и планетите" и "Аерокосмически технологии", каза тя.

По думите й този тип апаратура е разработвана за редица международни партньори, между които японски, южнокорейски и американски.

"Търсенето на международни партньори е един непрекъснат процес. За нашия институт още от създаването му преди 55 години е започнало това международно партньорство. Реализацията на класически изследвания и тяхното практическо приложение не е възможно да бъде реализирано само от една държава", каза проф. Борисова. 

Тя отбеляза, че нашата държава може да се гордее със създаването на уникални български прибори. Трябва да спомена, че ние сме се реализирали благодарение на точно такива международни партньорства. България като държава трябва да се гордее с реализацията на такива технически експерименти, каза тя.

Според думите й търсенето на международни партньори е непрекъснат процес и идеята за създаване на Космическа агенция не е от скоро, но нейното реализиране би било хубаво да стане на държавно ниво.

"В момента ние работим с различни ведомства и мога да кажа, че в момента дейностите свързани с космически изследвания са ангажирани различни поне 6 ведомства", каза проф. Борисова.

По темата се включи и д-р Мариана Дамова от "Мозайка, Лаборатория за хуманизиращи технологии”. Тя отбеляза, че за да може да се реализира създаването на Космическа агенция би трябвало да бъде създадена работна група, както и национална стратегия. Освен това каза, че навсякъде по света за да се започне космически бизнес трябва да се създават иновации, за да могат те да бъдат внедрени.

"Тази програма на Европейската космическа агенция, по която работим е за предпресъединителни страни дава много добра възможност да се развиват точно такива иновативни решения. Тя е насочена към развитие на бизнеса в самата страна. Но не само на бизнеса и иновациите, но също така държи решенията, които се разработват да имат някаква полза за самата държава", каза тя.

По думите й по този начин решенията помагат от една страна на малки и развиващи се компании да вървят напред, а от друга държавата да изгради тази индустрия. Към настоящия момент България не е част от Европейската космическа агенция. Поставя ли това някакви пречки и забавя ли космическата индустрия в страната? Д-р Дамова отбеляза, че ако България стане член на Европейската космическа агенция, това би отворило много възможности за страната.

"Това, което обсъждаме с колегите на Европейската космическа агенция е, че трябва да се развива капацитета на България от гледна точка на бизнес средата. Трябва да се създаде критична маса фирми, които да работят в космическия сектор, които да бъдат с успешни проекти и решения", сподели д-р Дамова.

Сътрудничи ли си бизнесът с научната общност?

Д-р Дамова отбеляза, че се смята, че наука, изследвания и иновации се извършват в БАН, или в университетите. Освен това уточни, че има организации, които развиват иновативни продукти и решения, но не са свързани с университети. Така те нямат достъп до програми, които развиват наука.

"Създаването на Космическа агенция би дало една солидна рамка за развитие не само на изследвания, но и на изграждане на мястото на България в цялата среда на космоса", каза д-р Мариана Дамова.

Д-р Мариана Дамова е собственик и основател на българска компания в космическата индустрия. Тя работи с европейската космическа агенция и разработва решения за управление на водните ресурси, като събира информация за Земята с наблюдения от космоса.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05