Кампания под надслов “Бъдеще без страх“ бе открита от фондация "Конкордия“ в Platformata.bg. Кампанията е в подкрепа на млади жени и момичета пострадали от домашно насилие и е част от инициативата “8 кампании за 8 март“ на фондация "BCause".
В предаването „Радиокафе“ гостуваха Ивета Бебова, експерт "Комуникации" във фондация “Конкордия“, София Белчева, р-л на Център за деца и семейства "Захарна фабрика" и Любомира Младенова, р-л на Кризисен център за деца, пострадали от насилие, за да разкажат повече.
Фондация “Конкордия“ от години работи в подкрепа на пострадали от насилие млади момичета и жени, като им оказва консултативна, психологическа и терапевтична, здравна и правна помощ. В своите центрове фондацията извършва различен вид социални услуги в полза на пострадалите момичета и жени, подчерта Ивета Бебова.
София Белчева, която работи с жени и момичета за превенция на насилието, разкри каква е спецификата на този процес.
Има разработени програми за превенция на насилието, като основната цел е да се научат младите жени да го разпознават – какво е насилие, къде могат да го срещнат, да го преживеят. Друг основен момент е да ги насърчим да разкажат, че са имали този проблем и подобен опит, добави София Белчева.
“Аз работя във фондацията от 4 години и все още срещам семейства и деца, които толерират насилието и трудно споделят, все още предпочитат то да остане скрито в семейството“, разкри тя.
По думите й, това е така и в обществен контекст, дори самата ни държава все още е много толерантна към темата за насилието.
“Преди известно време фондация „Конкордия“ изработи наръчник за работа по темата сред специалисти и млади жени от маргинализираните общности. Неговото пилотно издание ни направи впечатление, че голяма част от тях казваха, че това е естествено, че дори и в здравни и социални институции да срешнат насилствено отношение, смятаха това за редно, липсваше критичност, че те могат да подадат сигнал, жалба и това е част от правата им“, разказа още София Белчева. В тази връзка екипът на фондацията провежда базови обучения какви документи и до кои институции следва да бъдат подавани.
Как стоят нещата при децата пострадали от насилие, какво се прави, когато това се случи, разказва Любомира Младенова - ръководител на Кризисния център за деца пострадали от насилие към фондация “Конкордия“.
„Ние сме една спешна услуга, която често е животоспасяваща за децата. Те се настаняват при нас под полицейска закрила, осигуряваме им подслон, оказваме подкрепа и защита. Това са деца, които са преживяли много страшни неща и всякакъв вид насилие – физическо, емоционално, сексуално. Едни “пречупени“ деца, на които им се е наложило бързо да пораснат“, споделя тя.
За екипа е най-важно да овладее кризата, породена от насилието у самото дете, след това изгражда връзка на доверие – с детето работят психолози-специалисти.
„Показваме един различен модел на живот, не това на което те са свикнали. Осигуряваме спокойствие и внимание, помагаме на детето да бъде дете, изслушваме го, водим децата на кино, на театър“, разкри още тя, посочвайки конкретни примери и подходи.
В момента в Кризисния център са настанени 11 деца, като местата в него са 12. В Центъра за работа с жени и момичета по превенция на насилието, местата са 50.
Освен теми свързани с превенция на насилието, работата на екипа се съсредоточава и върху програми за развиване на различни видове родителски умения, психологическа консултация и логопедична терапия.
“Поставяме си за цел да работим и с родители, които ще имат деца – как да ги отглеждат и как да не реализират възпитателни методи близки до насилието“, подчерта София Белчева.
Благотворителната кампания "Бъдеще без страх“ цели да набере 6000 лева, които ще бъдат разпределени в различните центрове на фондацията и с които ще бъдат обхванати различни дейности по превенция на насилието, съобщават от фондация “Конкордия“.
Още аспекти, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..